Streszczenie "Latarnika" Henryka Sienkiewicza.

"Losy Skawińskiego i jego wędrówka przez życie"

Pewnego pochmurnego dnia nie dalego Aspinwall zaginął latarnik, prawdopodobnie podczas burzy zabrała go fala. Konsul Stanów Zjednoczonych Izaak Falconbridge miał obowiązek w ciągu 12 godzin znaleźć nowego latarnika. Nie było to łatwe zadanie ponieważ ta praca była bardzo trudna i wymagała poświęcenia oraz dużej odpowiedzialności. Lecz jeszcze tego samego dnia do konsula zgłosił się chętny na posadę latarnika. Był to Polak, miał około 70 lat. Walczył na wielu bitwach i wojnach. Zawsze prześladował go pech. Kiedy Izaak dał mu pracę Skawiński poczuł, że po wielu latach tułaczki zazna spokoju. Jako latarnik musiał codziennie zaświecać latarnię i pokonywać długie, kręte schody. Codziennie łódź z Aspinwall przywoziła mu wodę oraz świeżą żywność. Skawiński łowił ryby, karmił ptaki resztkami swojego jedzenia, aż do dnia gdy dostał paczkę. Otworzył ją i zobaczył w niej książkę "Pan Tadeusz" - Henryka Sienkiewicza. Wzruszony zaczął czytać kartkę po kartce, a wiersze marzeniami przeniosły go do Polskiej Ojczyzny, lecz zasnął i nie zapalił latarni. Wczesnym rankiem przyszedł do niego strażnik Johns. Zapytał dlaczego nie zapalił latarni, a Skawiński nie wiedział co opowiedzieć. Strażnik zaczął krzyczeć, że dzięki Bogu nikt nie zginął. Niestety Johns musiał zwolnić Skawińskiego z posady latarnika. Bohater opuścił latarnię i kilka dni później widziano go na statku do Nowego Jorku. Znów zaczął tułaczkę.. ale już z polską książką "Pan Tadeusz".

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Streszczenie "Latarnika" Henryka Sienkiewicza.

Pewnego dnia przepadł gdzieś latarnik z Aspinwall, niedaleko Panamy; prawdopodobnie fala zabrała go ze skalistego brzegu wyspy. Szybko zaczęto szukać jego następcy. Na szlaku między Panamą i Nowym Jorkiem panował duży ruch statków i latar...

Język polski

"Latarnik" Sienkiewicza - streszczenie.

"Latarnik" Henryka Sienkiewicza. Głównym bohaterem jest Skawiński, którego życie było podobne do losu wielu polskich emigrantów. Najlepsze lata swojego życia poświęcił walce na rzecz ruchów niepodległościowych. Skawiński jes...