"Opowieść wigilijna".

Utwór „Opowieść Wigilijna”, którego akcja rozgrywa się w dziewiętnastowiecznym Londynie, w Wigilię Bożego Narodzenia, powstał w XIX wieku, jego zaś autor - Charles Dickens -uznawany jest za najwybitniejszego powieściopisarza angielskiego tamtych czasów.

„Opowieść” pokazuje, jak bardzo niezwykłą nocą jest wigilia Bożego Narodzenia gdyż jest to noc, w czasie której wszystko może się wydarzyć, nawet się nie spostrzeżemy jak usłyszymy tajemnicze odgłosy, czy też zobaczymy duchy, a więc jest to noc w której istoty pozaziemskie wkroczyć mogą do ziemskiego świata ludzi.

Światem tym rządzi zasadniczo pieniądz, którego zdobycie staje się dla wielu ludzi, tak jak dla Scrooge’a, głównym celem w życiu, nie liczy się więc rodzina, przyjaciele, a takie uczucia jak: miłość, przyjaźń i dobroć stają się puste i obce.

To prowadzi do skąpstwa, które w życiu pozaziemskim jest surowo karane, albowiem skąpców, tak jak Marleya, dawnego współpracownika Scrooge’a, czeka wieczna tułaczka z ciężkim łańcuchem - wykonanym z ksiąg, kluczy i sakiewek pełnych pieniędzy, które już teraz mu się nie przydadzą – u boku.

W parze ze sknerstwem i chytrością idzie zwykle egoizm, który zabić może nawet prawdziwą miłość.
W tej smutnej opowieści jest jednak niezwykle radosne przesłanie, mianowicie każdy człowiek, nawet ten najgorszy, ma szanse poprawy, a jedynym w swoim rodzaju czasem na dokonanie takiej właśnie przemiany jest wigilia Bożego Narodzenia.

Opowieść tę przeczytałam z zapartym tchem, dokładnie śledziłam losy jej głównego bohatera, E. Scrooge’a i mam nadzieje, że również i do mnie przyjdą duchy gdybym zagubiła się w ziemskim świecie.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Recenzja książki Ch. Dickensa "Opowieść wigilijna".

Opowieść Wigilijna Charles’a Dickens’a, jest to bardzo interesująca książka opowiadająca o starcu imieniem Ebenezer Scrooge, który był głównym bohaterem i jednocześnie postacią bardzo negatywną ,którą rządziły złość, oschło...

Język polski

Karol Dickens "Opowieść wigilijna" - recenzja książki.

"Opowieść Wigilijna" C.Dickensa to bardzo interesująca książka opowiadająca o starcu - Ebenezerze Scroog, który posiada tylko negatywne cechy charakteru jak oschłość, ponurość, skąpość. To równiez złączenie realizmu z ćw...

Język polski

"Opowieść Wigilijna" - spotkanie z duchem.

Podczas czytania książki Charles’a Dickens’a pt. „Opowieść Wigilijna” największe wrażenie wywarło na mnie spotkanie Scrooge’a z drugim duchem, który reprezentował obecną wigilię Bożego Narodzenia.

Spotkanie to odbyło...

Język polski

Charakterystyka Pana Scrooge’a z książki pt. "Opowieść Wigilijna".

Ostatnio przeczytaną prze ze mnie książką jest „Opowieść Wigilijna” Karola Dickens’a. Głównym bohaterem jest Ebenezer Scrooge , człowiek zimny, zgorzkniały i samotny, który nie przejmuje się ludźmi, ma tylko jeden cel w życiu: gr...

Język polski

"Opowieść Wigilijna" - charakterystyka Ebenezera Scroogea.

Mamy się zastanowić czy bohater naszej lektury – „Opowieści Wigilijnej”, zasługuje na potępienie. Tym bohaterem jest oczywiście Ebenezer Scrooge.

Najpierw jednak przybliżmy nieco samą powieść. Została ona napisana przez Kar...