Pozytywizm :) Notatka na temat postępu technicznego, postępu parcy i nauki w trudnej sytuacji ludzi na wsi..! Pliss o szybką odp :) 

Pozytywizm :) Notatka na temat postępu technicznego, postępu parcy i nauki w trudnej sytuacji ludzi na wsi..! Pliss o szybką odp :) 
Odpowiedź

Pozytywizm jest epoka zamykajacą etap narodowych zrywów niepodległosciowych, starając sie pracą u podstaw i praca organiczną  pomóc ciemiezonym przez zaborców Plakom.   Warto wspomniec takze o ewolucjonizmie, którego twórca był Herbert Spencer. twierdził on, że postep w swiecie dokona sie poprzez ewolucje. Warto było by przywołac nastepujące pojecia : 1-Praca u podstaw: poprawa bytu ludzi poprzez zakładanie szkól i kólek rolniczych,szerzenie oswiaty, higieny pracy. Takiej misji podejmowala sie głownie młoda inteligencja. 2-Praca organiczna: Polegala na zmodernizowaniu przedsiebiorstw, czy tez rolnictwa, a nawet handlu. Praca była kultem. Waznym posunieciem bylo wprowadzenie liberalizmu, dzieki któremu kazda jednostka miała prawo do rozwijania swojego intelektu itp... Propagowali rozwój oświaty wiejskiej, zakładanie szkół i bibliotek. Bohaterem pozytywistycznym stał się młody człowiek, wiejski nauczyciel, lekarz oraz inżynier. Program polskich pozytywistów obejmował oświatę,rozwój rolnictwa, nauki i techniki, rozwój przemysłowy kraju, a także wydźwignięcie z nędzy najuboższych warstw społeczeństwa.     Z motywem pracy spotykamy się również w utworze Bolesława Prusa pod tytułem „Lalka”. Za przykład człowieka pracowitego, praktycznego i solidnego może posłużyć postać starego Jana Mincla, który od najmłod-szych lat pracował w sklepie. Pracował dużo i od swoich pracowników również dużo wymagał. Uczył ich dyscy-pliny, wpajał nawyki oszczędzania. Dzięki swej ciężkiej pracy i idealnym zasadom dorobił się jednego z najbogat-szych sklepów w Warszawie. Inny bohater „Lalki” - Ignacy Rzecki również kochał swoją pracę, był niezwykle uczciwy, pracowity, dokładny i szlachetny.  Pozytywiści opowiadali się za kształceniem dziewcząt, za zakładaniem szkół zawodowych.

Dodaj swoją odpowiedź