"Kamienie na szaniec" - reportaż z wydarzeń .

Wrzesień 1939roku. Niemcy rozpoczynają natarcie. Armia Polska wycofuje się pod Warszawę. Tam doznaje klęski. Alek, Rudy i Zośka uciekają wraz z uchodźcami na wschód. Pomagają rannym lotniczego bombardowania. Po wkroczeniu wojsk radzieckich wracają do Warszawy. Zauważają gruzy na ulicach i domy bez szyb. Nieliczne tłumy ludności przelewają się jezdnią. Pod murami stoją pierwsi handlarze. Zaczynają się pierwsze rewizje i aresztowania. Swą działalność rozpoczyna gestapo.
? Był wieczór. Gdy rozległo się głośne stukanie do drzwi. Weszło ich pięciu. Zaczęli przeszukiwać mieszkanie. Zadawali pełno pytań. Wyciągnęli pistolety i pochwycili mojego ojca?- opowiada Alek.
Polska przegrywa szereg bitw. Jednak wojna dalej trwa. Utworzona Generalną Gubernie. Buki nawiązują łączność z PLAN-em. Obmyślają kolejne działania przeciw wrogowi. W Warszawie coraz więcej zniszczonych budynków. Panuje bieda i głód. W domach brakuje wody, prądu i gazu.
? Najstraszliwszy był okres bez środków do życia. Ludność nie miała co jeść. Dzieci umierały z głodu. To było straszne? - wspomina Alek.
Ludzie poszukują pracy. ? Praca riksiarza była ciężka, męcząca. Riksz mało. Amatorów transportu dużo? ? mówi Mały
?Rąbanie jest ciężką pracą. Jednakże przyjemną? ? wtrąca Alek
Rozpoczynają się łapanki. Coraz więcej ludzi trafia w ręce Niemców.
? Na końcach jednej ulicy zatrzymywały się ciężarówki. Z ciężarówek wyskakują żołnierze. Zgarniają ludzi do środka. Wywożą do obozu? ? wspomina jeden z uciekinierów.
Akcje Małego Sabotażu nadal trwają. Gestapowcy nadal aresztują ludzi.
? Weszło ich sześciu. Czterech zostało na zewnątrz. Trzymali w pogotowiu broń. Jakiekolwiek próba ucieczki była niemożliwa. Po rewizji zabrano mnie na Pawiak? ? wyjaśnia Rudy.
Okrutnie traktowano ludzi na Pawiaku. ?Bicie trwało bez ustanku. Bito w trzech postawach: na stojąco, na krześle, na podłodze? ? Rudy ze łzami w oczach przestaje dalej mówić.
Nie jest w stanie przezywać tego na nowo.
Przyjaciele postanawiają odbić kolegę. Opracowują plan. Rozpoczynają działania. Akcja odbicia pod Arsenałem udaje się. Alek zostaje postrzelony. Rudy umiera z wycieńczenia. Alka również nie dało się uratować. Zośka pisze pamiętnik o Rudym pt.? Kamienie rzucone na szaniec?
Życie podczas II wojny światowej było najgorszym okresem ludności polskiej. Jednakże Ci młodzi ludzie nie poddali się. Byli gotowi walczyć. Bronić honoru swej ojczyzny. Zginąć za swój kraj. Przyświecała im dewiza ?Bóg, honor, ojczyzna?. Alek, Rudy i Zośka potrafili pięknie żyć i pięknie umierać.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Akcja pod Arsenałem "Kamienie na szaniec" - reportaż wydarzeń.

Szczęście w nieszczęściu

26.03.1943 r w Warszawie pod Arsenałem miała miejsce akcja zapierająca dech w piersiach! Uwięziony przez Niemców Jan Bytnar (pseudonim Rudy) został odbity z rąk wroga. Głównym dowódcą akcji był Tade...