Stanisław Wokulski w oczach innych bohaterów "Lalki".

Stanisław Wokulski urodził się w latach 30 XIX w. Fascynował się nauką, brał udział w Powstaniu Styczniowym, został zesłany na Syberię. Po powrocie do Polski zajął się pracą w sklepie Małgorzaty Mincel. zakochał się bez pamięci w Izabeli Łęckiej.

Wokulski w oczach innych bohaterów:
-Tomasz Łęcki- spostrzega Wokulskiego jako osobę grzeczną, trochę sztywną. Dzięki jego pomocy chce stworzyć towarzystwo do handlu ze Wschodem.
-Izabela Łęcka- według Izabeli Wokulski jest gburem, czyli osobą ponurą. Nie zna go zbyt dobrze, ale już zdążyła wyrobić sobie o nim złą opinię. Nazywa go "pniem z czerwonymi rękoma". Dopiero po wyjaśnieniu, że odmroził ręce na Syberii nazywa Wokulskiego bohaterem.
-Florentyna- kuzynka Izabeli spostrzega Stanisława jako osobę nie za elegancką, aczkolwiek robiącą dobre wrażenie. Florentyna sporo wie o przeszłości bohatera oraz o tym, że jest teraz bardzo bogaty.
-książę- w opinie księcia Wokulski był dobrym człowiekiem, gdyż fundował studentom stypendia, kupował warsztaty rzemieślnikom, pomagał zakładać sklepy kupcom. Spostrzegał go jako osobę z własnym programem i posiadającą wielkie znajomości wśród pospólstwa.
-Ochocki- w osobie Wokulskiego widzi człowieka o szerokiej duszy. Uważa, że troszczy się on o interesy innych ludzi, a nie tylko o swoje. Pociągają go rzeczy nieznane i nierozstrzygnięte. Uważa go za wariata lecz w pozytywnym sensie, ponieważ to właśnie takie osoby stworzyły cywilizację.
-Szuman- traktuje Stanisława jak wariata, gdyż jest romantykiem, a Szuman jest zwolennikiem klasycyzmu. Uważa, że on nigdy nie działa przytomnie tylko wiecznie szuka czegoś po za rzeczywistością.
-Radca- uważa Wokulskiego za oszusta, nie pochwala jego interesu na wojnie tureckiej. jest podejrzliwy w stosunku do Wokulskiego. traktuje go jako złego obywatela.

Przyczyny tak różnych opinii:
-Łęccy uważają osoby z poza arystokracji za kogoś gorszego.
-Książę chce być obiektywny, dlatego zbiera opinie w rożnych środowiskach.
-Radca kieruje się zawiścią.
-Szuman jest życzliwy i cierpi z powodu jego niepowodzeń.
-Ochocki ma naturę odkrywcy i naukowca, więc docenia Wokulskiego.
-Rzecki natomiast jest bezkrytycznym przyjacielem. Ufa mu i szanuje go.

Kreowanie postaci przez rożnych bohaterów powoduje, że postać jest barwna i niejednoznaczna. Szczególnie ciekawa i prawdopodobna psychologicznie. Czytelnik musi sam zadecydować jaki jest bohater.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Analiza "Lalki" Bolesława Prusa.

1. „charakterystyka utworu.
Akcja powieści rozgrywa się przede wszystkim w Warszawie, poza tym w Zasławku i w Paryżu
czas akcji początek 1878 do październik 1879
- czas akcji uprzedniej 1840 - 1878
- narrator I - autor; narra...

Język polski

"Oszukano mnie" - klęska romantycznych ideałów w "Lalce".

Stanisław Piotrowicz Wokulski to jedna z najbardziej tragicznych postaci w naszej literaturze. Z jednej strony – człowiek sukcesu, bogaty kupiec, właściciel pięknego sklepu. Z drugiej jednak – nieszczęśliwy kochanek, uczestnik narodowej k...