Jaką rolę odgrywa muzyka w życiu człowieka? (rozprawka)

"Jaką rolę odgrywa muzyka w życiu człowieka? ". Takie pytanie postawiła przede mną nauczycielka. Temat wydawał mi się dziecinnie prosty do momentu, gdy usiadłem nad pustą kartką i miałem zacząć pisać. Właśnie wtedy uświadomiłem sobie, że nigdy nie myślałem nad tym, dlaczego słucham ulubionej płyty lub utworu. Po prostu włączałem ją i już. To zmusiło mnie do głębszej refleksji. Często słyszy się, że muzyka "łączy pokolenia" lub "łagodzi obyczaje", ale co to znaczy? Dlaczego w końcu muzyka jest dla nas tak ważna? Czemu jest ciągle wokół nas? Odpowiedź na te pytania postaram się zawrzeć w poniższych argumentach.

Mój pierwszy argument będzie bardzo prosty. Chodzi oczywiście o rolę rozrywkową, i to w wielu najróżniejszych momentach. Weźmy na przykład sytuację, gdy idę na przyjęcie do kolegi. Wchodzę do środka, a tam kompletna cisza. Ludzie co prawda o czymś rozmawiają, ale czegoś mi brakuje. Taki stan rzeczy utrzymuje się przez resztę przyjęcia. Po godzinie ciągłego rozmawiania i grania w karty wszyscy zebrani rozchodzą się do domów. Dlaczego? No właśnie. Brakowało muzyki. Jakiś skocznych piosenek, które rozruszały by tłum i zachęciły do zabawy. Jestem całkowicie pewien, że wtedy przyjęcie potrwałoby o 2, może nawet 3 godziny dłużej.

Moim kolejnym argumentem będzie rola relaksacyjna. Pewnego dnia wracam ze szkoły zły i nabuzowany. Nauczycielka zupełnie bez powodu wstawiła mi uwagę. "Ja przecież nie rozmawiałem!" mruczę wściekły pod nosem, rzucam plecak o ziemię i kładę się na łóżko. Po 5 minutach robię bardzo, ale to bardzo ważną rzec. Mianowicie włączam ulubioną piosenkę. Wsłuchuję się w tekst, a złość i napięcie powoli same wyparowują. Jak to możliwe? Nie mam pojęcia, ale najważniejsze, że działa, i działa bardzo dobrze.

Ostatnim argumentem jaki przedstawię będzie rola muzyki w medycynie. W dzisiejszych czasach coraz częściej słyszy się o "muzykoterapii". Jak się jednak okazało ten sposób leczenia znany jest już od bardzo, bardzo dawna. Konkretnie od czasów plemiennych gdy szaman w czasie rytuałów leczniczych stosował śpiew, grę na instrumentach i taniec. Dziś w ten sposób leczy się wiele różnych przypadłości w tym np. depresję.

Mam nadzieję, że powyższymi argumentami poparłem twierdzenie, iż muzyka odgrywa ważną rolę, w życiu codziennym człowieka, jak i medycynie. Odpowiedziałem również na pytanie: "Jaką rolę odgrywa muzyka w życiu człowieka?". Moje zdanie jest krótkie i zwięzłe. Bez muzyki życie byłoby: szare, nudne, bez wyrazu i trudne.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Przegląd literatury - od Homera do Boccaccia.

Biblia
Mitologia
Homer „ Iliada ” i „ Odyseja ”
Starożytność

V wiek ( 475 r.n.e. )

Średniowiecze Średniowiecze w Polsce od chrztu Polski – 966 r

XV wiek
Jan Kochanowski
Renesans ...