Dąb - rodzaj drzewa zaliczany do rodziny bukowatych. Zastosowanie: używane w lecznictwie (kora niektórych gatunków), cenione w przemyśle drzewnym - klepki podłogowe, meble, zawarta w korze tanina używane jest w garbarstwie do wyprawiania skór, dawniej wyrabiano z drewna dębowego klepki do beczek. Rośliny długowieczne - najbardziej znany w Polsce jest Dąb Bartek (koło Zagnańska) o obwodzie około 10 metrów i wieku szacowanym na około 650 lat, starszy jest dąb Chrobry jego wiek szacuje się na około 760 lat. Liście dębu ułożone są skrętolegle i mają urozmaicony kształt. Niektóre gatunki nie gubią ich na zimę (wiszą zaschnięte na gałęziach). Dąb korkowy i ostrolistny są zimozielone. Dęby są wiatropylne. Ich owoce nazywane są żołędziami. Drewno jest połyskliwe i ma barwę brunatną. Rdzeń przybiera kształt gwiazdy. Słoje są wyraźne i mają prążkowany rysunek. W Polsce dziko rosnace to: Dąb burgundzki, bezszypułkowy, czerwony, omszony i szypułkowy. Ciekawe rodzaje dębów: - korkowy - wiecznie zielony, wystepuje na terenach Afryki północnej i Europy południowej, z jego kory wytwarzany jest korek. - czerwony - zaliczany do gatunków inwazyjnych - niebezpiecznych na obszarach chronionych, gałązki ciemnoczerowne, liście od wierzchu błyszczace i zielone od spodu jasnozielone - jesienią jaskrawoczerowne - kaukaski - występuje od Kaukazu po północny Iran, gatunek mrozoodporny, kora często ma barwę czarną, młode gałązki mają szare włoski. - omszony - występuje w zachodniej Europie oraz obszarze śródziemnomorskim, młode gałązki i pączki pokryte są włoskami - wielkoowocowy - nazywant też wielkolistny - występuje w Ameryce północnej (wschodnia i środkowo-zachodnia część USA) oraz południowa Kanada, jego liście dochodzą do długości 15 cm, a żołędzie nawet do 5 cm długości.
„I to Egipcjanie słusznie powiedzieli o Hellenach. ”, czyli w czym według Herodota Hellenowie mylą się co do Egipcjan, co od nich przejęli i w czym Egipcjanie są od nich lepsi.
Herodot z Halikarnasu, ojciec historiografii i autor „Dziejów”, opisuje w swoim dziele, idąc tropem wyprawy króla Dariusza, kolejno odwiedzane przez niego kraje. Do tych ziem należy Egipt, którym autor jest zafascynowany, jak sam mówi: „...