Skala porostowa

Skala porostowa, metoda bioindykacji, (dla obszaru Polski opracowana przez J. Kiszkę - 1990 i U. Bielczyk - 1994), polegająca na określeniu stopnia skażenia powietrza atmosferycznego dwutlenkiem siarki za pomocą wskaźników biologicznych, tj. porostów.
Istnieje 7 stref skali porostowej i 4 podstawowe rodzaje porostów ze względu na budowę plechy: skorupkowe, proszkowate (dość duże zanieczyszczenie powietrza), krzaczkowate (średnie zanieczyszczenie) i listkowate (bardzo małe zanieczyszczenie).

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

Skala porostowa

Skala porostowa(bardzo skrótowo)-za jej pomocą, poprzez obserwacje typów plech porostów rosnących na korze drzew liściastych, można ocenić skalę zanieczyszczenia powietrza na danym terenie. Istnieje 7 stref skali porostowej i 4 podstawowe r...

Chemia

Skala porostowa

Skala porostowa - za jej pomocą, poprzez obserwacje porostów rosnących na drzewach, można ocenić skalę zanieczyszczenia powietrza na danym terenie. Porosty pełnią tu rolę gatunku wskaźnikowego....

Biologia

jak jest zbudowana skala porostowa?

jak jest zbudowana skala porostowa?...

Biologia

Pls pomóżcie. 1.Jak zbudowane są porosty? 2.Jakie jest znaczenie porostów i co to jest skala porostowa

Pls pomóżcie. 1.Jak zbudowane są porosty? 2.Jakie jest znaczenie porostów i co to jest skala porostowa...

Biologia

PLS SZYBKO DAM NAJ PODZIĘKUJE A NAWET DODAM DO ZNAJOMYCH PLSPLSPLSPLSPLSPLSPLS. Co to jest skala porostowa-przedstaw ją

PLS SZYBKO DAM NAJ PODZIĘKUJE A NAWET DODAM DO ZNAJOMYCH PLSPLSPLSPLSPLSPLSPLS. Co to jest skala porostowa-przedstaw ją...