Porównanie obozów z "Nie-Boskiej komedii".

Bohaterami wątku społecznego w utworze „Nie-boska komedia” są ludzie z dwóch obozów politycznych: rewolucjoniści i arystokraci. Są w konflikcie, ponieważ mają inne pomysły na odbudowanie Polski. Przedstawicielem szlachty jest Henryk. Pankracy natomiast reprezentuje chłopów.

Arystokraci to zamożni, eleganccy mężczyźni. Dbają o swoje stroje i wygląd zewnętrzny. Lubią przepych i wszystko, co najlepsze. Rewolucjoniści to niestety ubodzy chłopi chodzący w łachmanach i nieprzywiązujący wagi do wyglądu.

Obóz arystokracji to grupa materialistów. Nie ma w nich za grosz patriotyzmu. Nie chcą walczyć za ojczyznę, gdyż martwią się tylko o swoje osobiste majątki. Są megalomanami pozbawionymi jakichkolwiek skrupułów. Poza tym są niezgrani i panuje u nich niezgoda. Mają odmienne zdanie na temat odzyskania Polski. Jedynie ich przywódca jest w miarę porządnym i odważnym człowiekiem. Reszta to tchórze.

Rewolucjoniści to ludzie czynu. Są bardzo zdesperowani. Nie mogą znieść rządów arystokratów. Cechuje ich odwaga i chęć do działania. Są gotowi na śmierć walcząc za ojczyznę.

Porównując te dwa obozy polityczne od razu widać podział na tych dobrych i złych. Jest to z pewnością sugestia autora. Osobiście popieram rewolucjonistów, ale niestety w naszych czasach większe szanse a przetrwanie miałby obóz arystokratów.

Dodaj swoją odpowiedź