Odpowiedz na pytania: -Co wiesz o stanie wojennym.? -Kim był Lech Wałęsa.? -Do jakich ustaleń doprowadziły rozmowy 'Okrągłego stołu'.? -Kto i kiedy przywrócił państwu nazwę Rzeczpospolita Polska? Daje najj.Tylko ma być krótko i na temat .

Odpowiedz na pytania: -Co wiesz o stanie wojennym.? -Kim był Lech Wałęsa.? -Do jakich ustaleń doprowadziły rozmowy 'Okrągłego stołu'.? -Kto i kiedy przywrócił państwu nazwę Rzeczpospolita Polska? Daje najj.Tylko ma być krótko i na temat .
Odpowiedź

Stan wojenny w Polsce 1981–1983 – stan nadzwyczajny wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, niezgodnie z Konstytucją PRL. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania z rąk Milicji, ZOMO oraz SB zginęło kilkadziesiąt osób. Lech Wałęsa – polski polityk i działacz związkowy. Współzałożyciel i pierwszy przewodniczący Solidarności, opozycjonista w okresie PRL. Prezydent RP w latach 1990–1995, laureat Pokojowej Nagrody Nobla (1983). Postanowienia Okrągłego Stołu • utworzenie Senatu z liczbą 100 senatorów; wybory większościowe (po 2 senatorów z każdego województwa, a w woj. warszawskim i katowickim po 3) • kontraktowe wybory do Sejmu – 65% miejsc (299 mandatów) miało być zagwarantowane dla PZPR, ZSL i SD (60%) oraz dla organizacji katolików – PAX, UChS i PZKS (5%), o pozostałe 35% miejsc (161 mandatów) mieli walczyć w wolnych wyborach kandydaci bezpartyjni • całkowicie wolne wybory do Senatu • utworzenie urzędu Prezydenta PRL; głowa państwa miała być wybierana przez Zgromadzenie Narodowe na 7-letnią kadencję • zmiana prawa o stowarzyszeniach, która umożliwiła rejestrację Solidarności • dostęp opozycji do mediów (Solidarność uzyskała prawo emisji własnego programu raz na tydzień przez 30 minut w TVP oraz godzinę w Polskim Radiu, największym osiągnięciem rozmów Okrągłego Stołu była jednak szybka rejestracja Tygodnika Solidarność) • wprowadzenie zasady pluralizmu związkowego w zakładach pracy (mogły istnieć zarówno związki zawodowe Solidarności jak i OPZZ. Wcześniej takie prawo miał tylko OPZZ) • reforma ustroju sądów - zapewnienie zasady nieusuwalności sędziów, niezawisłości i niezależności sądów III Rzeczpospolita -demokratyczna i suwerenna republika parlamentarna. Za jej początek uważa się: 4 czerwca 1989 (zwycięstwo Solidarności w wyborach kontraktowych), 24 sierpnia 1989 (powołanie przez Sejm Tadusza Mazowieckiego na stanowiskopremiera), 29 grudnia 1989 (nowelizacja konstytucji m.in. zmieniająca oficjalną nazwę kraju na Rzeczpospolita Polska z dniem 31 grudnia 1989). Przekazanie insygniów władzy przez prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego podczas zaprzysiężenia prezydenta Lecha Wałęsy. LICZE NA NAJ ;)

Dodaj swoją odpowiedź