Znaczenie mszaków w przyrodzie.
ZNACZENIE MSZAKÓW W PRZYRODZIE
<BR>
<BR>
<BR>Mszaki spotykamy na jałowych wydmach gdzie utrwalają ruchome podłoże i biorą istotny udział w procesie glebotwórczym. Wielkie znaczenie mają w regulacji bilansu wodnego wielu zbiorników, szczególnie leśnych.
<BR>Warstwa mszysta chroni bowiem glebę przed nadmiernym parowaniem, a podczas deszczów chłonie wodę i magazynuje ją. Na łąkach mszaki są jednak elementem niepożądanym, gdyż gromadząc wodę, stają się często przyczyną zabagnień.
<BR> Wchodzą w skład różnych biocenoz wykorzystywanych przez człowieka (łąki, lasy ), mszaki mają pewne
<BR>znaczenie (pośrednie) dla gospodarki. Duża rola przypada im w zasiedlaniu różnych nieużytków, jak np. hałd,gdzie zmieniając podłoże umożliwiają osiedlanie się innych roślin i stopniowe zagospodarowywanie tych terenów. Bezpośrednio wykorzystuje się mszaki na ściółkę, na materiał do pakowania oraz na podściółkę w uprawach truskawek i poziomek. Używane bywają również do uszczelniania budynków drewnianych. Największe znaczenie gospodarcze mszaków (głównie mchów) związane jest z ich działalnością torfotwórczą.W warunkach trwałego podtopnienia i przy utrudnionym dostępie powietrza ze mchów [głównie torfowców] i innych roślin powstaje torf.Zastosowanie jego jest ogromne używa się go do wyrobu płyt izolacyjnych, papieru, tektury oraz do przerobu chemicznego, z którego uzyskuje się wiele bardzo cennych związków chemicznych. Pewne gatunki torfu służą do kąpieli leczniczych jako tzw. borowina.
<BR>