1) Ania kupiła 15 dag twarogu. Ile zapłaciła, jeżeli 1 kg twarogu kosztuje 12 zł?  2) Za 1 kg szynki trzeba zapłacić 24,50 zł. Ile kosztuje 20 dag takiej szynki?  PROSZE POMÓŻCIE!!!

1) Ania kupiła 15 dag twarogu. Ile zapłaciła, jeżeli 1 kg twarogu kosztuje 12 zł?  2) Za 1 kg szynki trzeba zapłacić 24,50 zł. Ile kosztuje 20 dag takiej szynki?  PROSZE POMÓŻCIE!!!
Odpowiedź

a) 1 - 12 0,15 - x  x= 12*0,5 x= 6zł

zad 1 15dag=15/100kg=15%kg 15%kgx12zł=0,15kgx12zł=1,8zł Odp.Ania zapłaciła 1,8zł. zad 2 1kg:20dag=100dag:20dag= 24,50zł:5=4,9zł Odp.20 dag szynki kosztuje 4,9zł.

Dodaj swoją odpowiedź