Pierwsza grupa to bębny, instrumenty, w których źródłem dźwięku jest napięta skóra(albo jakiś inny materiał sprężysty), wprawiona w drganie ręką lub pałkami. Dźwięk bębna jest tym donośniejszy i głębszy, im większe są rozmiary tego instrumentu. Do tej grupy należą, bębenki, werble i tamburyny. Drugą grupę stanowią instrumenty złożone z części wzajemnie o siebie pocieranych lub uderzanych, takie jak talerze, trójkąty, kastaniety, marakasy itp. Trzecia grupa instrumentów to te, w których źródłem dźwięku są płytki drewniane lub metalowe uderzane pałeczkami-mamy tu popularne dzwonki, wibrafony i metalofony. Instrumenty perkusyjne można podzielić również na melodyczne (na których można zagrać melodię) oraz niemelodyczne (wydają one tylko jeden dźwięk)
Instrumenty muzyczne
Proste melodie mogą być odegrane nawet przy użyciu przedmiotów codziennego użytku, na przykład butelek. Jednak najlepsze instrumenty muzyczne wymagają skomplikowanej technologii w celu osiągnięcia odpowiedniej jakości i skali dźwięku.
Orkiestra symfoniczna
Jednym z największych osiągnięć muzycznych XIX w. było powstanie orkiestry symfonicznej, składającej się z przeszło 80 instrumentalistów prowadzanych przez dyrygenta, wykonującej utwory w salach koncertowych. Jej zalążkiem były znaczni...