"Janko Muzykant" streszczenie noweli H. Sienkiewicza

Janko głównym bohater nowelki Henryka Sienkiewicza pt. "Janko Muzykant". Nowelka ma za zadanie pokazać ludziom zamożnym jak cierpią dzieci z biednych XIX wiecznych domów.

Janko urodził się jako chuderlawe dziecko. Najmądrzejsze kumy ze wsi były przekonane, że chłopiec i jego matka nie dożyją następnego dnia, gdyż poród był ciężki. Janko dożył dziesięciu lat. Chłopiec uwielbiał muzykę, lecz był za to bity, ponieważ według ciemnych mieszkańców wsi był odmieńcem. Matka nie miała z niego pociechy bowiem gdy muzykant był wysyłany paść bydło on wsłuchiwał się w muzykę boru. W pobliskim dworze Janko zauważył skrzypki wiszące w kredensie. Muzykant tak pragnął je dotknąć, że postanowił wieczorem zakraść się do dworu. W ogrodzie chłopiec słyszał dziwne głosy. Jeden mówił, żeby nie szedł dotknąć skrzypek, a drugi kazał mu to zrobić. Chłopiec już miał dotknąć skrzypek, lecz zbudził się lokaj. Drugiego dnia Janko stał już przed sądem. Wyrok był prosty. Stacho miał dać chłopcu rózgę na pamiątkę. Niestety Stacho tak pobił chłopca, że ten po paru dniach umarł. Los Janka wzruszył mnie, gdyż uzdolniony chłopiec musiał umrzeć, bo państwo z dworu nie zauważyli wielkiego talentu chłopca i nie pomogli mu go rozwijać.

Dodaj swoją odpowiedź