Podstawy elektroniki i elektrotechniki - BHP

Złącze (kablowe, napowietrzne)urządzenie służące do połączenia przewodów przyłącza z licznikiem bezpośrednio lub za pomocą wewnętrznej linii zasilającej. W złączu znajduje się główne zabezpieczenie budynku (bezpieczniki) Elementy przewodów żyły przewodzące, izolacyjne(polwinit, polietylen, guma), powłoka chroniąca izolację przed wpływem wilgoci, płynów chemicznych chemicznych uszkodzeń mechanicznych, pancerz(taśmy metalowe), odzież (czyli oblot z materiału włóknistego, chroniący wnętrze przewodu przed działaniem czynników zewnętrznych. Rodzaje przewodów instalacyjnych przewody jednożyłowe –do układania w rurkach, listwach i korytarzach instalacyjnych(DY,LY,ALY) przewody wtykowe(DYt,YDYt), przewody Izabelkowe(YDY, Edyp) do układania po wierzchu, przewody do odbiorników ruchomych, sznury(SM,SMYp) Kable energetyczne są to przewody izolowane o szczelnych powłokach, umożliwiających, układanie ich w ziemi. Osprzęt instalacyjny rury izolacyjne zabezpieczają przed działaniem pyłów, gazów i wilgoci. Listwy i kanały izolacyjne z materiałów izolacyjnych aluminium lub blach stalowych. Puszki instalacyjne (osprzęt odgałęźny), stosowane są do łączenia przewodów, wykonywane są z żelaza i stopów lekkich. Osprzęt do łączenia i montowania przewodów zaciski i złączki. Urządzenia zabezpieczające instalację chronią osoby przed skutkami zwarć i przeciążeń. Bezpieczniki topikowe elementy bezpiecznika – płatka bezpiecznika ma ceramiczną obudowę z elementem topikowym (drut, taśma z Ag lub Cu) wypełniona piaskiem kwarcowym, gniazdo bezpiecznika, główka. Działanie duży prąd powoduje silne nagrzanie się topika i jego rozpad w jednym lub kilku miejscach. Wyłączniki instalacyjne nadprądowe to wyłączniki zamkowe wyposażone w urządzenia powodujące samoczynne wyłączenie w przypadku wystąpienia zakłócenia. Wyzwalacze wyzwalacz zwarciowy – elektromagnetyczny. Wyzwalacz przeciążeniowy – termobimetalowy Rodzaje wyłączników wkrętkowe i płaskie.

Skutki przepływu prądu przez organizm człowieka zależą od natężenia prądu, rodzaju prądu, częstotliwości, czasu przepływu prądu, drogi przepływu prądu. Wartość prądu rdzeniowego zależy od napięcia dotykowego, rezystancji ciała, która zmienia się w szerokim zakresie zakresie zależy od warunków środowiskowych, stanu naskórka i indywidualnych cech człowieka. Rcz=Rn+Rw Rcz-rezystancja człowieka, Rn-rezystancja naskórka, Rw-rezystancja wewnętrzna. Rezystancja naskórka Rn=(5000-10000)Ω Skutki przepływu prądu 1mA-próg czucia 6mA- skurcz mięsni dłoni u kobiet, 10mA-skurcz mięsni dłoni u mężczyzn 20mA-skurcz mięśni klatki piersiowej, 30mA-migotanie komór serca. Ochrona przeciwporażeniowa polega na niedopuszczeniu do przepływu prądu przez organizm człowieka. Rodzaje ochrony 1)ochrona przed dotykiem bezpośrednim do części czynnych lub biernych pod napięciem, powinna także chronić przed nadmierną temp. i działaniem łuku elektrycznego. Środki ochrony izolacja robocza, pokrywy, osłony, przegrody 2) ochrona przed dotykiem pośrednim(dodatkowa) to ochrona przed dotykiem części przewodzących, na których w wyniku uszkodzenia izolacji pojawiło się napięcie dotykowe o wartości mogącej spowodować przepływ prądu razeniowego. Ochronę to osiąga się przez: obniżenie napięcia dotykowego, wyłączenia urządzenia o uszkodzonej izolacji.

Ochrona przez zastosowanie samoczynnego wyłączenia zasilania przez zabezpieczenie przeciążeniowe (bezpieczniki i wyłączniki), przez wyłączniki przeciwporażeniowe różnicowoprądowe. 3)ochrona przed dotykiem pośrednim i bezpośrednim. 4) Ochrona przez zastosowanie urządzeń II klasy ochronności o izolacji podwójnej (podstawowej i dodatkowej), izolacja wzmocniona, z ochronną osłoną izolacji (np. korytka) 5) Ochrona przez zastosowanie separacji elektrycznej to znaczy z zasilania odbiornika z transformatora wykonanego tak, że nie jest możliwe zwarcie między jego uzwojeniami. 6) Ochrona przez zastosowanie połączeń zabezpieczających powstanie różnicy przepływu między częściami, które człowiek może dotknąć. Ochrona przed dotykiem bezpośrednim ochrona ta polega na zasileniu urządzeń bardzo niskim napięciem nie przekraczającym 50V ~ 120V - Obwody takie musza być zasilane z bezpiecznych źródeł napięcia: transformatorów ochronnych, źródła elektrotechnicznego, urządzeń elektrotechnicznych, Rodzaje obwodu ELV, PELV, SELV, FELV, Ratowanie porażonego prądem 1)uwolnienie porażonego z pod napięcia przez: wyłączenie napięcia lub odciągnięcie porażonego. 2)Ratowanie a)rozluźnienie ubrania w obwodach szyi, klatki piersiowej, brzucha, b)gdy porażony oddycha ułożyć na boku, rozluźnić ubranie wezwać lekarza, gdy nie oddycha zastosować sztuczne oddychanie i masaż serca(sztuczne oddychanie prowadzi się z częstotliwością 12 razy na minutę), przy braku tętna jeden ratownik wykonuje 3 wdechy i 15 ucisków w dolnej części klatki piersiowej, dwóch ratowników, jeden prowadzi sztuczne oddychanie, a drugi prowadzi 5 ucisków. Akcję prowadzi się do przywrócenia regularnego oddechu, do przybycia lekarza.

Dodaj swoją odpowiedź
Elektrotechnika

Podstawy elektroniki i elektrotechniki - silniki, bhp, układy trójfazowe

Napięcia fazowe są to napięcia panujące miedzy jednym z przewodów fazowych i przewodem neutralnym. Napięcia te mają takie same wartości skuteczne i są przesunięte względem siebie o 120. Suma tych napięć w dowolnej chwili czasu jest rów...