Przedstaw współczesne problemy ochrony środowiska i wyjaśnij w jaki sposób osiągnięcia nauk biologicznych mogą przyczynic się do ich rozwiązania.

Przedstaw współczesne problemy ochrony środowiska i wyjaśnij w jaki sposób osiągnięcia nauk biologicznych mogą się przyczynić do ich rozwiązania.

Środowisko i jego zagrożenia.
Pod pojęciem środowisko każdy z nas rozumie coś mniej lub bardziej odmiennego Najczęściej, zgodnie z ustawą o ochronie i kształtowaniu środowiska, przyjmuje się, że środowisko jest to ogół elementów przyrodniczych, w szczególności powierzchnia ziemi, łącznie z glebą, kopaliny, wody, powietrze, świat roślinny i zwierzęcy, a także krajobraz, znajdujących się zarówno w stanie naturalnym, jak też przekształconych w wyniku działalności człowieka Często również jako element środowiska traktowane są dobra materialne, zabytki architektury i kultury.
Postęp naukowo-techniczny i rozwój cywilizacji zaburzyły równowagę biologiczną na świecie. Działalność ludzi, głównie gospodarcza powoduje większe lub mniejsze uciążliwości dla środowiska, jego zagrożenia i zanieczyszczenia. Są to zwłaszcza : hałas, wibracje, zanieczyszczenie powietrza, zanieczyszczenie odpadami itp. Tu niestety musze wspomnieć, że Polska należy do jednego z najbardziej zanieczyszczonych krajów Europy.
Obowiązek eliminowania lub ograniczania uciążliwości obciąża jednostki organizacyjne i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Zobowiązane są one stosować technologie i rozwiązania techniczne stwarzające jak najmniejsze uciążliwości dla środowiska oraz stosować urządzenia ochronne
Zanieczyszczenie środowiska to wprowadzenie do środowiska (powietrza, wody, ziemi) substancji stałych, ciekłych lub gazowych albo energii w takich ilościach lub w takim składzie, że może to ujemnie wpłynąć na zdrowie człowieka, klimat, przyrodę żywą, glebę, wodę lub spowodować inne zmiany w środowisku. Główne źródła zanieczyszczenia środowiska to : przemysł, transport, rolnictwo i gospodarka komunalna.
Ekonomiści sklasyfikowali straty, jakie powstają w środowisku przyrodniczym pod wpływem działalności człowieka. Dzieli się je na straty bezpośrednie -- ekonomicznie wymierne i pośrednie -- ekonomicznie trudno wymierne.
Najważniejsze z nich są:
l. Wyczerpywanie się zasobów nieodnawialnych (surowców
mineralnych):
-- nadmierna eksploatacja zasobów,
-- dewastacja złóż (zabudowa, dzika eksploatacja),
-- marnotrawstwo surowców towarzyszących wydobywaniu głównych surowców i odpadów górniczych,

2. Zanieczyszczenie powietrza:
-- obniżenie plonów rolnych i bogactw leśnych,
-- pogarszanie warunków zdrowotnych człowieka.

3. Zanieczyszczenie wody:
--utrata źródeł wody dla potrzeb konsumpcyjnych, rolniczych i
przemysłowych,
-- obniżenie zysków z gospodarki rybackiej (słodkowodnej i
morskiej),
-- utrata walorów miejsc rekreacji,
-- pogorszenie warunków zdrowotnych człowieka.

4. Zanieczyszczenie gleby:
-- utrata terenów rolniczych i leśnych,
-- pogorszenie warunków zdrowotnych człowieka (produkcja
skażonej żywności).

5. Wyczerpywanie się zasobów leśnych:
-- obniżenie się zdrowotności lasów,
-- spadek produkcyjności lasów,
-- pogarszanie się warunków klimatycznych, wodnych i funkcji rekreacyjnych lasów.

6. Obniżenie się poziomu życia;
-- pogarszanie się czystości wody, powietrza i żywności,
-- utrata terenów wypoczynkowych,
-- pogarszanie się zdrowia człowieka i jego wydajności w pracy,
-- powstawanie u człowieka poczucia bezradności powodującej brak motywacji do pracy (głównie działań społecznych).

7. I tu niestety również trzeba wymienić narastające w ostatnich latach :
--epidemie, głód, klęski naturalne (susze, powodzie , pożary lasów, trzęsienia ziemi, huragany)

8. efekt cieplarniany i topnienie lodowców

Zanieczyszczenia ścieków.
Wody zużyte na potrzeby bytowo-gospodarcze ludzi, w procesach produkcyjnych oraz wody opadowe określa się wspólnym mianem ścieków. Odbiornikami ścieków są wody powierzchniowe, a także wierzchnia warstwa gruntu. Możliwości samooczyszczania rzek, które są najczęstszymi odbiornikami ścieków, są z reguły niewystarczające.

Zasady ochrony wód.
Najskuteczniejszym sposobem ochrony czystości wód jest niedopuszczenie do ich zanieczyszczenia, a najlepszym sposobem zachowania równowagi wodnej jest oszczędne gospodarowanie zasobami wód. Prawie każde wykorzystanie wody powoduje jej zanieczyszczenie, co w konsekwencji prowadzi do powstania problemu ścieków. Poprawie oszczędności zużycia wody służy mierzenie jej zużycia, co przy regulacjach ekonomicznych w zakresie opłat za wodę, przyczynia się do zmniejszenia zużycia. Celowi temu służy również stosowanie zamkniętych obiegów technologicznych z użyciem wody.

Metody oczyszczania ścieków.
Procesy oczyszczania ścieków mają na celu doprowadzenie składu fizyko-chemicznego ścieków wprowadzanych do środowiska naturalnego do poziomu dopuszczalnego przepisami prawa, po to aby zminimalizować degradację środowiska do którego zostają one wprowadzone I tu napotykamy na szerokie zastosowanie osiągnięć nauki (biologia, chemia, fizyka).
Proces technologiczny oczyszczania ścieków przyjęło się dzielić na cztery stopnie (etapy oczyszczania):

1. Oczyszczanie mechaniczne - usuwanie zanieczyszczeń stałych poprzez zatrzymywanie ich na kratach i sitach oraz sedymentacja w płaskownikach, osadnikach i odtłuszczaczach

2. Oczyszczanie biologiczne - usuwanie zanieczyszczeń rozpuszczonych w wodzie przy wykorzystaniu organizmów żywych w procesach mikrobiologicznego rozkładu.

3. Oczyszczanie chemiczne - usuwanie głównie związków azotu i fosforu ze ścieków komunalnych oraz innych zanieczyszczeń pochodzenia przemysłowego.

4. Usuwanie zanieczyszczeń resztkowych - odnowa wody.
Metody składowania i neutralizacji odpadów


Przeróżne substancje chemiczne stanowią coraz większe zagrożenie dla środowisk.
Jednym ze sposobów jest przechowywanie substancji w szczelnie zamkniętych pojemnikach w zagłębieniach terenu. Takie składowiska ogradza się. a następnie pokrywa warstwy gliny, betonu albo tworzywa sztucznego. Wymagania dotyczące tego rodzaju składowiska staja się coraz ostrzejsze. Muszą one być położone odpowiednio daleko od ludzkich siedzib, pojemniki muszą być tak skonstruowane, by utrzymywać szczelność przez wiele lat. Przepisy te ustanawiane są w nadziei, że wieloletni okres przechowywania spowoduje zmniejszenie stopnia toksyczności odpadów bądź ich całkowitą biodegradację. Inne. na pewno nie ulegające biodegradacji substancje przechowuje się tak długo, gdyż być może w przyszłości postęp technologiczny pozwoli na ich neutralizację.

Problemy
Z czasem toksyczne odpady rozkładają się, pojemniki, w których są przechowywane, korodują i trujące substancje przedostają się do gleby, a stamtąd do wód gruntowych i rzek. W niektórych składowiskach powoli odsysa się z ziemi wszystkie wycieki i neutralizuje je za pomocą specjalnych substancji chemicznych. Innym problemem są wybuchowe gazy, na przykład metan, które powstają w procesie rozpadu wielu odpadów. Aby zapobiec eksplozji, w ziemi instaluje się systemy specjalnych rur wychwytujących takie gazy i transportujące je do spalarni. Niektóre przedsiębiorstwa zarządzające składowiskami odzyskują takie ilości gazów, że opłaca się wykorzystać je do produkcji energii elektrycznej. którą zasilają swój zakład.

Inną sposobem składowania niebezpiecznych chemikaliów jest zatapianie ich w morzu. Sposób ten jednak jest niezwykle ryzykowny, gdyż w razie ewentualnych wycieków toksyny zanieczyszczają środowisko i mogą łatwo dostać się do łańcucha pokarmowego, w efekcie czego zagrożone byłoby zdrowie nie tylko roślin i zwierząt, ale i ludzi. Niestety, nielegalne zatapianie odpadów jest niezmiernie trudne do wykrycia. Władze nie są w stanie nadzorować całego ruchu morskiego, niemożliwe jest nawet kontrolowanie, czy każdy statek przewożący toksyczny ładunek dotarł z nim do portu przeznaczenia, czy też "zgubił" go po drodze. Niektóre odpady można spalać, jednak zawarte w nich toksyny często dostają się wraz z dymem do atmosfery, mogą też pozostawać w popiele. Pewne niebezpieczne substancje można też unieszkodliwiać, poddając je odpowiedniej obróbce chemicznej. Niektóre z ich można rozłożyć, inne połączyć z określonymi substancjami, by w ten sposób powstały mniej lub całkiem nieszkodliwe związki chemiczne. Obróbka chemiczna odpadów najczęściej jest jednak kosztowna, zwykle też w jej trakcie powstają inne toksyczne produkty uboczne.

ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA
Problemem, który nabrał w ostatnich latach szczególnej wagi, jest zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego. Stanowią je wszystkie substancje stałe, ciekłe lub gazowe, których udziały w powietrzu przekraczają średnią zawartość tych substancji w czystym powietrzu. Zanieczyszczeniami powietrza są składniki, które są emitowane do atmosfery w wyniku działalności samej przyrody lub w wyniku działalności ludzkiej. Ilość rodzajów zanieczyszczeń, jakie mogą występować w powietrzu, jest niezmiernie duża, a ich szkodliwość dla otoczenia zależy od bardzo wielu czynników, jak: właściwości chemiczno-toksyczne, stan skupienia, stopień dyspersji, stężenie w powietrzu, czas oddziaływania, warunki klimatyczno-meteorologiczne itp.
W skutek działalności człowieka do atmosfery dostają się setki tysięcy różnych substancji, lecz tylko niektóre z nich, najbardziej pospolite i uważane za charakterystyczne zanieczyszczenia powietrza, są przedmiotem stałych badań, głównie z uwagi na ich uciążliwość i toksyczność. Do takich zalicza się pyły, tlenki węgla, tlenki siarki i tlenki azotu. Znajdują się one zarówno w sąsiedztwie wielkich miast i okręgów przemysłowych, jak i w odległych miejscowościach, dokąd przedostają się poprzez cyrkulację powietrza w atmosferze.
Jeżeli chodzi o pyły, emisja ich towarzyszy niemal wszystkim procesom produkcyjnym. Spośród wielu gałęzi przemysłu za szczególnie pyłotwórczy uchodzi przemysł cementowy.
Poważnym źródłem pyłów jest także przemysł chemiczny, metalurgiczny i energetyczny. Najwięcej pyłów emitują elektrownie i kotłownie i ich udział w zapyleniu kraju szacuje się na 46%. Wiąże się to ze spalaniem paliw stałych. W sumie ze spalania węgla w naszym kraju powstaje w ciągu roku około 4-5 milionów ton zanieczyszczeń stałych.

I co dalej...
Obserwujemy od lat nieustannie pogarszanie się naszego środowiska. Następuje wzrost zanieczyszczeń powietrza, wody, gleby. Coraz trudniej znaleźć spokojne miejsce na rekreację i regenerację naszego organizmu. Niemal codziennie w prasie czytamy o zanieczyszczeniu wód jakiejś rzeki przez wypuszczenie ścieków z jakiegoś zakładu przemysłowego. Obserwujemy obumieranie drzew z powodu nadmiernego zasolenia, nawożenia czy zmian klimatycznych.
Te narastające zjawiska wpływają bezpośrednio na nasze życie. Musimy bronić człowieka przed niekorzystnym wpływem współczesnej cywilizacji przed zagładą gatunku ludzkiego. To właśnie jest podstawowy i najważniejszy motyw ochrony środowiska.
Wymaga to przemyślanego racjonalnego działania we wszystkich dziedzinach naszego życia. Trzeba tworzyć parki narodowe, obszary chronionego krajobrazu, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, gdzie można by prowadzić badania nad zanikającymi formami zespołów leśnych. A więc także motywy naukowe wskazują na konieczność zachowania pewnych obszarów w stanie pierwotnym, co pozwoliłoby prowadzić badania ustalające przyczyny zaniku gatunków oraz warunki, jakie trzeba im zapewnić aby je zachować dla przyszłych pokoleń.
Jesteśmy zobowiązani do myślenia o przyszłych generacjach i należy zostawić im cząstkę nieskażonej przyrody, w której znajdą odpoczynek, z której będą mogli czerpać energię do życia.
Nie możemy wyczerpać wszystkich zasobów środowiska. Mamy moralny obowiązek nie tylko dążyć do zachowania własnego pokolenia, ale zachowania gatunku ludzkiego wraz ze środowiskiem, które mu zapewni egzystencję. Nasz moralny obowiązek zachowania środowiska wraz z organizmami występującymi w nim należy uświadomić szerokim rzeszom społecznym. W obecnej sytuacji wydaje się konieczne tworzenie banków genów i przechowanie ich dla zachowania czystych linii gatunków.
Rozwój nauki (szczególnie nauk biologicznych i fizyki ) daje nam możliwość ratowania Ziemi. Zastosowanie baterii słonecznych, oczyszczalni ścieków, segregacji odpadów, wykorzystanie siły wiatru do produkcji energii elektrycznej, stosowanie ?bezpiecznych? kosmetyków (ozon friendly), pomagają nam chronić środowisko. Trudno jest laikowi wymienić wszystkie sposoby zastosowania biologii, chemii i innych dziedzin nauki, których rozwój ma wpływ na ochronę środowiska.

Bardzo ważnym warunkiem ocalenia świata jest edukacja ekologiczna społeczeństwa.

NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI. POMÓŻMY NAUKOWCOM NA ILE MOŻEMY.

Dodaj swoją odpowiedź