Budowa ucha

Podział w budowie ucha :
ucho zewnętrzne,
ucho środkowe,
ucho wewnętrzne.


Ucho zewnętrzne to małżowina uszna i przewód słuchowy kończący się błoną bębenkową, która oddziela ucho zewnętrzne od ucha środkowego.
Ucho środkowe - podobnie jak ucho wewnętrzne - znajduje się wewnątrz kości skroniowej czaszki. Ucho środkowe jest to system jam powietrznych i składa się na nie: jama bębenkowa z trzema kosteczkami słuchowymi, jama sutkowa z komórkami powietrznymi wyrostka sutkowego i trąbka słuchowa. Kosteczki słuchowe (młoteczek, kowadełko i strzemiączko) działają na zasadzie dźwigni w przenoszeniu dźwięku ze środowiska gazowego (w uchu zewnętrznym i środkowym) do przestrzeni płynowych ucha wewnętrznego. Dwa mięśnie wewnątrzuszne (napinacz błony bębenkowej i mięsień strzemiączkowy) zapewniają prawidłową ruchomość tej konstrukcji i spełniają funkcję akomodacyjną w przenoszeniu dźwięku. Trąbka słuchowa łącząca jamę bębenkową z gardłem wyrównuje ciśnienie w tejże jamie bębenkowej. Ucho wewnętrzne składa się z błędnika i nerwu statyczno-słuchowego. Błędnik dzieli się na: błędnik kostny i jego odpowiednik, błędnik błoniasty znajdujący się wewnątrz błędnika kostnego. Przestrzeń między błędnikiem kostnym i błoniastym wypełnia ciecz zwana perilimfą, natomiast wewnątrz błędnika błoniastego znajduje się ciecz zwana endolimfą. W skład błędnika wchodzi: ślimak (nazwany tak od swej budowy w kształcie skorupki ślimaka), wewnątrz którego znajduje się aparat zmysłu słuchu, przedsionek i trzy kanały półkoliste w których znajduje się aparat zmysłu równowagi. Nerw statyczno-słuchowy (VIII nerw czaszkowy) składa się z części słuchowej i przedsionkowej. Droga słuchowa, czyli droga przewodzenia bodźca słuchowego w obrębie układu nerwowego, biegnie do kory płata skroniowego mózgu, a przedsionkowa do móżdżku.
Ucho jest narządem słuchu i równowagi. Ucho ludzkie zdolne jest odbierać dźwięki o częstotliwości od 16 do 22000 Hz (drgań na sekundę), o natężeniu od 0 do 120 dB (decybeli). W uchu zewnętrznym i środkowym odbywa się przewodzenie dźwięku, a w uchu wewnętrznym odbiór dźwięku. Dalsza emisja bodźca słuchowego przebiega przez nerw słuchowy i drogę słuchową do kory mózgowej w płacie skroniowym.
W przewodzie słuchowym występuje fala stojąca, która powstaje w wyniku odbicia się fali dźwiękowej prostopadle od powierzchni błony bębenkowej. Drgania słupa powietrza zawartego w przewodzie słuchowym powodują wystąpienie rezonansu dla częstotliwości ok. 3000 Hz i w konsekwencji wzmocnienie dźwięku dla tej częstotliwości o ok. 10 dB.

Słuch, zdolność odbierania, kodowania, przesyłania i integracji informacji słuchowej. Bodźcem akustycznym są drgania powietrza tworzące podłużną falę dźwiękową, która padając na powierzchnię wywiera ciśnienie będące miarą natężenia dźwięku. Intensywność dźwięku wyraża się w decybelach. Przy wysokich częstotliwościach powstają salwy impulsów. Kolejność pojawiania się ich w poszczególnych włóknach stanowi podstawę mechanizmu kodowania dźwięków. Różnicowanie intensywności dźwięków odbywa się w ośrodkach podkorowych, natomiast zróżnicowanie i identyfikacja wzorców dźwiękowych oraz lokalizowanie źródła dźwięku odbywa się w okolicy słuchowej kory mózgu.

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

Budowa oka. Budowa ucha.

Budowa oka


W jaki sposób widzimy?
Otóż oko składa się z aparatu ochronnego oka aparatu ruchowego oka i gałki ocznej. Aparat ochronny oka to brwi rzęsy powieki i gruczoły łzowe. Kolejna częścią oka jest aparat ruch...

Fizyka

dlaczego słyszymy, budowa ucha ludzkiego, źródła dżwięku, kiedy fala dochodzi do ucha

dlaczego słyszymy, budowa ucha ludzkiego, źródła dżwięku, kiedy fala dochodzi do ucha...

Biologia

Gruczoły dokrewne, budowa ucha

przysadka-wzrostowy-dzialalność innych gru. dokrewnych pobudza wzrost, karłowatość, gigantyzm tarczyca-tyroksyna-tempo przemian metab.- nied.kretynizm nadcz.ch. basefowa przytarcze-parathormon-metabWapnia i fosforu-nied.tężyczka nad. odwapnie...

Biologia

Autonomiczny układ nerwowy, obwodowy układ nerowowy, Budowa (ucha, oka, mozg, język), odruchy, gruczoły, przebieg impulsów

AUTONOMICZNY UKŁAD NERWOWY,
OBWODOWY UKŁAD NERWOWY,
Budowa (ucha, oka, mozg, język),
odruchy,
gruczoły (chyba źle uzupełnione),
PRZEBIEG IMPULSÓW

Wszystko w załaczniku.
Autor: Damian Gruszka
Praca rob...

Przyroda

Budowa ucha i jch funkcje

Budowa ucha i jch funkcje...

Biologia

Pomocy!! Potrzebna mi Budowa ucha!

Pomocy!! Potrzebna mi Budowa ucha!...