1. wyjaśnij, dlaczego duży i chłonny rynek zbytu jest obecnie jednym z najważniejszych czynników lokalizacji przemysłu 2. Omów zmiany udziału poszczególnych źródeł energii w bilansie energetycznym świata w II połowie XX w. Podaj główne przyczyny zmian.

1. wyjaśnij, dlaczego duży i chłonny rynek zbytu jest obecnie jednym z najważniejszych czynników lokalizacji przemysłu 2. Omów zmiany udziału poszczególnych źródeł energii w bilansie energetycznym świata w II połowie XX w. Podaj główne przyczyny zmian.
Odpowiedź

1.Dlaczego duży i chłonny rynek zbytu jest obecnie jednym z najważniejszych czynników lokalizacji przemysłu?  Duży i chłonny rynek zbytu jest obecnie jednym z najważniejszych czynników lokalizacji przemysłu. Dotyczy to przede wszystkim zakładów, które specjalizują się w wytwarzaniu łatwo psujących się produktów (to znaczy takich, których okres użyteczności jest krótki- chodzi głównie o produkty żywnościowe). Jak nietrudno wywnioskować żywność produkowana masowo, w przypadku gdyby producent nie znalazł rynku zbytu zaczęłaby się szybko psuć, co wiązałoby się z licznymi stratami finansowymi, koniecznością pozbycia się jej (żywności) w sposób nieszkodliwy dla środowiska oraz ludności, a także utratą reputacji danej firmy.  Duży rynek zbytu prócz zakładów produkujących żywność ma kluczowe znaczenie również dla firm zajmujących się produkcją towarów podstawowych, czyli takich, bez których nie może obyć się żaden człowiek lub z których korzysta duży odsetek danego społeczeństwa. Chodzi tu głównie o firmy zajmujące się produkcją ubrań i butów, samochodów, środków higieny osobistej, telefonów komórkowych, podstawowych mebli... itp.  Wymieniając te wszystkie produkty miałam na myśli te nieekskluzywne. Dajmy na to buty mogą kosztować 20zł lub 2 000zł. Butów potrzebuje każdy, ale nie każdego stać na produkt wysokiej jakości. Są to po prostu towary, na które zapotrzebowanie się nie kończy i przy produkcji takich towarów duży i chłonny rynek zbytu jest niezbędny. 2. Zmiany udziału poszczególnych źródeł energii w bilansie energetycznym świata i ich przyczyny.  Biorąc pod uwagę czas od lat 50-tych XX wieku bilans energetyczny świata bardzo się zmienił. Systematycznie malało zapotrzebowanie na drewno i torf, a także na węgiel. Od początku XXI wieku zmniejszać zaczęło się także zapotrzebowanie na ropę naftową. Główną przyczyną takich zmian w bilansie energetycznym świata był dynamiczny rozwój przemysłu. Ze względu na silnie rozwijający się przemysł, zasoby naturalne nie były w stanie zaspokoić potrzeb energetycznych świata. Co za tym idzie nastąpił rozwój energetyki wykorzystującej do produkcji energii źródła odnawialne, poza tym z różnych powodów ludzkość zaczęła troszczyć się o ekologię. Stało się to w mniej więcej połowie XX wieku. Tak więc na skutek prężnego rozwoju energetyki źródeł odnawialnych (takich jak energie słoneczna, energia wiatru, energia geotermalna, pływy, biomasa... itp.) oraz troski o środowisko naturalne,systematycznie zaczęło maleć zapotrzebowanie na surowce nieodnawialne takie jak wspomniane wyżej, ropa, węgiel, torf czy drewno. Do spadku wartości surowców nieodnawialnych przyczynił się też rozwój energetyki jądrowej, ta jednak wciąż budzi wiele kontrowersji, szczególnie po katastrofie w Czarnobylu. 

Dodaj swoją odpowiedź