1. Za 1 kg szynki trzeba zapłacić 24,50 zł. Ile kosztuje 20 dag takiej szynki? 2. Za 7 dag sera trzeba zapłacić 3,92 zł. Ile kosztuje 1 kg tego sera?

1. Za 1 kg szynki trzeba zapłacić 24,50 zł. Ile kosztuje 20 dag takiej szynki? 2. Za 7 dag sera trzeba zapłacić 3,92 zł. Ile kosztuje 1 kg tego sera?
Odpowiedź

1) 1 kg = 100 dag 20 dag mieści się 5 razy w 100 dag tak więc : 24,50 : 5 = 4,90zł Odpowiedź : 20 dag szynki kosztuje 4,90 zł. 2) 7 dag ->  3,92zł:7 = 0,56 [zł] /*100 1 dag kosztuje 0.56 zł, a 100dag sera kosztuje 56 zł Odpowiedź : 1 kg tego sera kosztuje 56 zł.

Zad 1 20 dag = 0,2 kg 24,50 * 0,2 = 245/10 * 2/10 = 49/5 * 1/2 = 49/10 = 4,90 zł Odp 20 dag szynki kosztuje 4,90 zł Zad 2 1 kg = 100 dag 7 dag => 3,92 zł 3,92 : 7 = 0,56 zł  => koszt 1 dag sera 0,56 * 100 = 56,00 zł Odp. 1 kg serwa kosztuje 56,00 zł.

Dodaj swoją odpowiedź