Streszczenie książki "W Pustyni i w puszczy" - krótko

Staś i Nel mieszkają w Port Saidzie, nad Kanałem Sueskim. Pan Tarkowski jest Polakiem na emigracji (Polska nie istniała wtedy jako państwo), a ojciec Nel Brytyjczykiem (Egipt był wtedy kolonią brytyjską). W brytyjskim Sudanie, na południe od Egiptu, rozpoczyna się muzułmańskie powstanie Mahdiego. Staś i Nel zostają porwani przez arabskich podwładnych ich rodziców jako zakładnicy. Po wędrówce Staś został przyjęty do Mahdiego na audiencję. Zaczyna się następna długa podróż. Gdy w końcu, po długiej i uciążliwej wędrówce przez pustynię udaje im się uwolnić z rąk porywaczy, wraz z dwojgiem Murzynów, Kalim i Meą, ruszają w kierunku oceanu. Po drodze odwiedzają wioskę Kalego. Zabierają ze sobą kilkuset wojowników i ruszają w dalszą podróż. Po pewnym czasie na skraju śmierci z pragnienia i głodu spotykają się z kapitanem Glenem i doktorem Clarym, którzy oddają dzieci ich ojcom.

Główni bohaterowie:
- Nel Rawlison
- Stanisław Tarkowski

Pozostali bohaterowie:
- Kali - murzyński służący i towarzysz dzieci
- Mea - murzyńska służąca
- Chamis - pomagał w porwaniu Stasia i Nel
- Idrys
- Gebhr
- King - słoń uratowany przez Stasia i Nel
- Saba - pies, towarzyszący dzieciom
- Pani Olivier - opiekunka dzieci, ukąszona przez skorpiona
- Linde - umierający Szwajcar z Zurychu, którego Staś Tarkowski spotkał w dżungli. Linde dał Stasiowi chininę dla chorej Nel. Linde opiekował się małym Nasibu, którego po śmierci oddał w opiekę Stasiowi. Dał Stasiowi herbatę, jedzenie, naboje i inne potrzebne w dalszej podróży rzeczy i zwierzęta (konie).
- Mahdi - przywódca powstania sudańskiego
- Smain - Mąż Fatmy, krewnej Mahdiego.
- doktor Clary - Krewny Nel. Jego siostra jest żoną stryjka Nelly
- kapitan Glen
- Dinah

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Napisz krótkie streszczenie książki W pustyni i w puszczy ( 3 - 5 ZDAŃ ! NIE WIĘCEJ ! ) Napisz dlaczego zachęcasz do przeczytania tej książki ( też krótko ) Bardzo proszę ! Dziękuję ;* Daję NAJ

Napisz krótkie streszczenie książki W pustyni i w puszczy ( 3 - 5 ZDAŃ ! NIE WIĘCEJ ! ) Napisz dlaczego zachęcasz do przeczytania tej książki ( też krótko ) Bardzo proszę ! Dziękuję ;* Daję NAJ...

Język polski

W pustyni i w puszczy - streszczenie książki

Nel jest córką Anglika, pana Rawlisona. Jest on jednym z dyrektorów kompanii Kanału Sueskiego. Władysław Tarkowski, ojciec Stasia, także pracuje przy budowie Kanału, jest inżynierem. Obaj panowie znają się bardzo dobrze od bardzo dawna i ...