Jak zmniejszyc ilość odpadów?

„CO ZROBIC, ABY GÓRA SMIECI NIE ROSŁA?”

Spis treści

I Wstęp
II Sposoby zmniejszenia ilości odpadów
1. Segregacja
a) papier
b) aluminium i inne metale
c) szkło
d) plastik i folia
2. Kompostowanie
3. Ekologiczne zakupy
4. Inne ekorady na odpady
III Źródła



I WSTĘP


Człowiek jest jednym z elementów środowiska. Nie umiemy i pewnie nie chcielibyśmy żyć w oderwaniu od niego. To jak żyjemy, w co się ubieramy i co jemy, jest ściśle związane chociażby porami roku, a każda zmiana w przyrodzie w większym, lub w mniejszym stopniu wpływa również na nas.
Ale w dzisiejszych czasach nie tylko środowisko wpływa na człowieka. Również człowiek oddziaływuje na otoczenie, w którym żyje- niestety często destrukcyjnie. Powodem tego jest np. coraz większa ilość odpadów, które produkujemy.


Rys.1 Procentowy skład odpadów komunalnych.


Większość nas nie zastanawia się, jaki los spotka zwykłą „reklamówkę” po wyrzuceniu jej do kosza.. Wtedy nie jest to już nasz problem. Lecz tak naprawdę problem dopiero się zaczyna. Z dnia na dzień góra wszelkiej maści odpadów rośnie. Znaczną część tych opadów możemy wyeliminować, przyjmując postawę przyjazną środowisku, czyli próbując prowadzić tzw. ekologiczny tryb życia.
Bardzo często nie mamy bezpośredniego wpływu na zanieczyszczenie środowiska, wynikające, np. z działalności gospodarki. Możemy jednak, zmieniając własne zachowania, wytworzyć w sobie nawyki takiego postępowania, które przyczyni się do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska w naszym najbliższym otoczeniu. Często są to bardzo proste działania, niewymagające od nas dodatkowych nakładów finansowych, ani dodatkowego czasu.


II SPOSOBY ZMNIEJSZENIA ILOŚCI ODPADÓW


1. SEGREGACJA

Segregacja odpadów polega na oddzieleniu surowców wtórnych od tych, które nie nadają się do recyklingu, czyli powtórnego wykorzystania.
Segregujemy papier, metale, szkło i plastik. Przeznaczone SA do tego specjalne kontenery, które możemy spotkać na naszych osiedlach. Występują w czterech kolorach:

niebieski- do papieru (wrzucamy do niego gazety, listy, papier
notatkowy, zeszyty, torebki papierowe, karton i pudełka
tekturowe).
zielony- do szkła (wrzucamy do niego butelki oraz słoiki bez
nakrętek).
czerwony- do matali (wrzucamy do niego kapsle, metalowe nakrętki,
puszki po konserwach, puszki po napojach, folie
metalowe, stare naczynia kuchenne, armatury, rury, taśmy
stalowe).
żółty- do plastiku (wrzucamy do niego puste butelki typu PET i inne
bez nakrętek, torebki po zakupach, folie z tworzywa, folie
budowlane i opakowaniowe, pojemniki z tworzywa
sztucznego).






Papier


Wyrzucając papier, przyczyniamy się do niszczenia lasów tropikalnych zagrażamy równowadze życiowej Ziemi. Wielkie połacie lasów zostały wycięte tylko po to, aby zaspokoić nasze zapotrzebowanie na papier.
Musimy lepiej wykorzystywać papier. Zamiast wyrzucać go po jednorazowym użyciu, może zostać wykorzystany jako surowiec wtórny. Oto przykłady naszych działań, które zapobiegną wytwarzaniu ogromnej ilości śmieci w postaci makulatury:

wszystkie kartki, zanim wyrzucisz , zapisz po obydwu stronach.
zużyty papier wkładaj do niebieskiego pojemnika.
gdy na twoim osiedlu nie ma pojemników przeznaczonych do segregacji odpadów, zebrana makulaturę odnieś do punktu jej skupu.
kupuj papier do notatek oraz papier toaletowy wykonany z makulatury.
używaj chusteczek bawełnianych, a nie jednorazowych.
na stół kładź tradycyjne, materiałowe obrusy, nie te wykonane z papieru.
do wycierania naczyń używaj materiałowych ścierek, zamiast papierowych ręczników.
czytaj gazety przeczytane już przez kogoś innego.
korzystaj ze zbiorów biblioteki. Przecież nie każdą książkę musisz mieć na własność.
gdy masz zamiar kupić jajka, zabierz z domu tekturowy pojemnik. Dzięki temu ze sklepu nie wyniesiesz kolejnej, zbędnej torebki.










poproś pocztę o wstrzymanie reklamy do twojej skrzynki.






Aluminium i inne metale


Głównymi przedmiotami wykonanymi z metali, z którymi mamy do czynienia na co dzień są puszki, spinacze, gwoździe, śrubki itp. te wszystkie przedmioty możemy wykorzystać jako surowce wtórne. Oto kilka pomysłów na zmniejszenie „metalowych” odpadów:

wszystkie metalowe części i przedmioty wrzucaj do czerwonego pojemnika.
gdy w pobliżu nie pojemników przeznaczonych do segregacji odpadów, zgromadzony złom zanieś do punktu jego skupu.
wszystkie puszki, zgniataj przed wyrzuceniem.




Szkło


Szkło może zostać wykorzystane jako surowiec wtórny, albo zostać powtórnie napełnione. Szkło z punktów skupu butelek lub odpadów fabrycznych jest powtórnie przetapiane. Sami możemy zadbać o zmniejszenie ilości szkła, które „ląduje” na wysypisku śmieci:

szkło zawsze wrzucaj do zielonego pojemnika.
zebrane, szklane butelki możesz zanieść do punktu ich skupu.
niektóre butelki możesz sprzedać w sklepie. Posiadają one tzw. kaucję.
gdy kupujesz napój w szklanej butelce, wybierz produkt większy objętościowo. Będzie lepiej gdy ze sklepu wyniesiesz jedną, dużą butelkę, niż kilka małych.












kupuj nieco droższe, lecz bardziej wydajne żarówki energooszczędne. Żywotność jednej takiej żarówki jest 10- krotnie dłuższa niż okres świecenia tradycyjnej żarówki.




Plastik i folia


Plastik pod wieloma postaciami stał się jedną z najbardziej popularnych substancji na świecie. Ten stosukowo nowy i tani produkt uboczny przemysłu petrochemicznego zastąpił papier, drewno, metal i wiele innych materiałów.
Plastik jest bardzo niebezpieczny dla środowiska, ponieważ nie ulega biodegradacji. Oznacza to, że nie rozkłada się on w glebie na „ nieszkodliwą” dla środowiska substancję. Dlatego bardzo ważne jest, aby przede wszystkim ograniczyć jego produkcje. Jednak nikt z nas nie zamknie rafinerii i innych instytucji zwianych z przemysłem petrochemicznym. Ale każdy z nas ma wpływ na ilość plastiku, który trafia na wysypiska:

plastik wrzucaj zawsze do żółtego pojemnika.
unikaj jednorazowych sztućców, kubków, talerzyków, itp.
wyrobów z plastiku używaj więcej niż jeden raz. Plastikowe pudełka mogą służyć do przetrzymywania żywności, hodowania sadzonek kwiatów, lub przetrzymywania drobiazgów, np. guzików.
przyniesione do domu worki foliowe możesz wykorzystać do pakowania lub użyć ich jako worków na śmieci.
unikaj kupowania napojów w plastikowych butelkach.







2. KOMPOSTOWANIE

Kompostowanie jest kolejnym sposobem na zmniejszenie ilości odpadów. Kompostowaniu podlegają wszystkie szczątki organiczne. W twoim kompostowniku powinny się znaleźć:

skorupki od jajek,
obierki po owocach i warzywach, skórki od bananów, resztki owoców cytrusowych,
resztki produktów mleczarskich, stary chleb,
fusy po herbacie i kawie z filtrem jeśli jest papierowy, herbata ekspresowa,
ścięta trawa, liście, gałęzie, chwasty, małe kawałki drewna, spadłe owoce.

Do kompostowania nie powinny być przeznaczane:

kości, mięso,
zepsuta żywność, gotowane warzywa,
odchody zwierzęce,
lakierowane drewno,
papierosy,

Aby móc rozpocząć kompostowanie, jest ci potrzeba tylko drewniana skrzynia i zacieniony kat w ogrodzie. Po pewnym czasie wszystkie odpady, które się w niej znajdą, zaczną ulegać rozkładowi. Powstały nawóz jest ekologiczny i nie szkodzi środowisku. Dzięki niemu zaoszczędzisz pieniądze (nie będziesz musiał kupować gotowych nawozów) i zdrowie (wyhodowane warzywa i owoce będą zdrowsze).



3. EKOLOGICZNE ZAKUPY

Codziennie robisz zakupy. Produkty, które kupujesz są zapakowane w różnego rodzaju pudełka, kartoniki i woreczki, które po przyjściu do domu wyrzucasz, ponieważ nie są ci potrzebne. W ten sposób produkujesz odpady. Jak ich uniknąć? Dzięki przestrzeganiu kilku, prostych zasad możemy skutecznie obniżyć ilość opakowań, które wyrzucamy:

kiedy tylko możesz, nie kupuj żywności pakowanej.
sięgaj po produkty, których opakowania będziesz mógł sam jakoś wykorzystać.
kupuj produkty większe objętościowo. Lepiej kupić np. 1 paczkę proszku- 1000 g. niż 5 paczek po 200 g.








produkty które nabywasz, nie musza być obficie zapakowane. Jedna warstwa np. papieru wystarczy.
odmawiaj przyjęcia „reklamówki” przy kasie w sklepie. Na zakupy zabieraj ze sobą koszyk lub plecak.




unikaj produktów wykonanych z materiałów mieszanych, np. papieru wykładanego plastikiem, lub plastiku wykładanego folia aluminiową. Takich opakowań nie można wykorzystać jako surowców wtórnych.
staraj się unikać jedzenia fast- foodów. Do przeciętnego posiłku w jednej z sieci barów hamburgerowych dołącza się opakowanie i pudełko z papieru do burgera, pojemnik na frytki, papierowy kubek do napoju i papierowa serwetkę, a wszystko razem jest umieszczone w papierowej torbie.
nie kupuj warzyw i owoców pakowanych w folię i tacki. Są to tylko zbędne śmieci. Zrobisz lepiej, gdy wybierzesz produkt „na wagę”.





wybieraj torby papierowe lub materiałowe zamiast foliowych.






4. INNE EKORADY NA ODPADY

Po wyselekcjonowaniu ze śmieci surowców wtórnych, pozostaje mieszanina nieprzydatnych odpadków. Jedna i te możemy wykorzystać:

ze śmieci wytwarza się prąd i ciepło.
odpady służą do produkcji biogazu.

W codziennym życiu możemy się postarać, aby dobre, niezniszczone rzeczy nie stały się śmieciami:

niepotrzebne przedmioty możesz oddać komuś, kto ich potrzebuje.
kupując nową rzecz, wybierz tą lepszą jakościowo, ponieważ będziesz jej używać dłużej . Tym samym dłużej nie zostanie ona wyrzucona do kosza.
jeśli to możliwe, to zepsute przedmioty spróbuj naprawic.

Poważnym problem są opony. Nie ma wiele sposobów na ich ponowne wykorzystanie:

stare opony oddawaj do utylizacji, możesz tego dokonać w serwisie lub na niektórych stacjach benzynowych.
z kruszcu wytwarzanego ze starych opon, produkuje się materiały budowlane.

Odpady niebezpieczne, to trujące odpadu przemysłu i naszego stylu zycia. Zaliczmy do nich: odpady medyczne (również przeterminowane leki), przepracowane oleje, świetlówki, akumulatory i baterie, lakiery, pestycydy oraz odcieki ze składowisk komunalnych. Nie ma bezpiecznego sposobu na pozbycie się toksycznych odpadów. Musimy przede wszystkim ograniczyć ich produkcję:

kupuj baterie wielokrotnego użytku, tzw. „akumulatorki”
jeśli to możliwe, nie kupuj urządzeń działających na baterie. Można znaleźć ich odpowiedniki działające na energie słoneczna
kupuj żywność naturalną, do produkcji której nie użyto nawozów sztucznych.
pisz biodegradalnymi długopisami: wiadomo, że aby w naturze nastąpił samoczynny i całkowity rozkład przedmiotu z tworzywa sztucznego, potrzeba setek lat. Inaczej jest w przypadku kukurydzianego długopisu. Bardzo szybko ulega on rozkładowi, jednocześnie użyźniając glebę, a rozpuszczony w wodzie stanowi pożywienie dla ryb.
używaj długopisów z wymiennym wkładem. Dzięki temu nie będziesz musiał wyrzucić kilku jednorazówek.






III ŹRÓDŁA



1. Anna Kalinowska „ Ekologia- wybór przyszłości ”
2. Debbie Silver & Bernadette Valley „ Jak ocalić planetę- vademecum dla
młodzieży
3. Sławomir Piontek & Piotr Metera „ Jak zorganizować zbieranie, sortowanie i
przetwarzanie odpadów z pożytkiem dla środowiska? „
4. www.edussek.interklasa.pl

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

1. Jakiego rodzaju odpady zawierają śmietniki ? 2. Jak zmniejszyć ilość odpadów ? 3.Dlaczego jest tak dużo odpadów? (DŁUŻSZE WYPOWIEDZI)   NA DZISIAJ! PLEEEASSEEEE ! :<

1. Jakiego rodzaju odpady zawierają śmietniki ? 2. Jak zmniejszyć ilość odpadów ? 3.Dlaczego jest tak dużo odpadów? (DŁUŻSZE WYPOWIEDZI)   NA DZISIAJ! PLEEEASSEEEE ! :<...

Elektrotechnika

Jak przeprowadzić debatę o tym jak zmniejszyć ilość odpadów w domu?

Jak przeprowadzić debatę o tym jak zmniejszyć ilość odpadów w domu?...

Elektrotechnika

Wymyśl 3 pytania do hasła: "jak zmniejszyć ilość odpadów powstających w domu"?

Wymyśl 3 pytania do hasła: "jak zmniejszyć ilość odpadów powstających w domu"?...

Elektrotechnika

Jak zmniejszyć ilość odpadów powstających w domu??/ Pilne na jutro!!! dajne naj

Jak zmniejszyć ilość odpadów powstających w domu??/ Pilne na jutro!!! dajne naj...

Biologia

jak zmniejszyć ilość odpadów?

jak zmniejszyć ilość odpadów?...