W Pustyni i w Puszczy  pierwszoplanowi bohaterowie, drugoplanowi bohaterowie i mniej ważni bohaterowie CO JEST TEMATEM UTWORU, CO TO JEST PUSTYNIA I PUSZCZA. PLISSSSSSSSSSS O SZYBKA ODPOWIEDZ DAM NAJ !!!!!!

Postacie: pierwszoplanowe: Staś Tarkowski drugoplanowe: Nel Rawlinson Kali Mea epizodyczne: zawiadowca stacji historyczne: Mahdi z Sudanu gen. Gordon Pasza Tematyka:Książka Henryka Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy" przedstawia niezwykłe losy dwojga przyjaciół w Afryce.Zzapartym tchem śledzimy pasjonujące przygody Stasia Tarkoeskiego i Nel Rawlison.W powieści opisane jest piękno Afryki.Zwyczaje mieszkańców i przyroda tego kontynentu są dla czytelnika egzotyczne.W pierwszej części opisana jest Pustynia Libijska jako niezmierzony obszar piasku.Druga część powiści ma miejsce w afrykańskim buszu,gdzie dzieci poznają afrykańskie pory dnia i pory roku:deszczową i suchą.Przez panujący tam skwar doświadczają "białej godziny"czyli afrykańskiego południa,kiedy to ludzie i zwierzęta ukrywają się w cieniu.Akcja powieści rozgrywa się na afrykańskim kontynencie.Rozpoczyna się w państwie Egipt w mieście Port Said.Następnie dzieci odbywają podróż wzdłuż Nilu do miasta Medinet,które jest otoczone wzgórzami Pustyni Libijskiej.Mieszkając w tym mieście dzieci zwiedzają starożytne miasto Krokodilopolis,oglądają jezioro Karoun i piramidę Hanara.Po porwaniu Staś i Nel podróżują przez Pustynię Libijśką i w końcu docierają do opanowanego przez żołnierzy Mahdiego Chartumu.Następnie przybywają do Omdurmanu,gdzie przebywa Mahdi.Z tamtąd wyruszają do Faszody.Przedzierają się przez dżunglę,po terenach zamieszkanych przez Murzynów.Początkowo pod eskortą Beduinów,a potem już tylko z Kalim i Meą Staś i Nel kierują się w stronę Góry Lindego.Następnie idąc na południe docierają do stóp góry Kilimandżaro.Stamtąd z doktorem Claryn i kapitanem Glenem,docierają do Mombasy,gdzie dzieci spotykają swoich ojców.Wszyscy razem szczęśliwie wracają statkiem do Suezu.