Leonardo da Vinci "Ostatnia wieczerza" - opis obrazu.

Obraz "Ostatnia wieczerza" jest malowidłem ściennym znajdującym się w kościele Santa Maria delle Grazie w Mediolanie. Został namalowany przez Leonarda da Vinci w latach 1495-1498 na zamówienie księcia Mediolanu Ludovico Sforzy.

Obraz przedstawia Jezusa wraz z apostołami. Prawdopodobnie na obrazie ukazana jest scena, w której Jezus, podczas ostatniej wieczerzy, oznajmia uczniom, że któryś z nich go zdradził, o czym może świadczyć nóż w ręce jednego z apostołów, dokładnie Judasza. Jest on trzecią osobą po lewej stronie Jezusa. Jednocześnie nóż może oznaczać męczeńską śmierć św. Bartłomieja, gdyż jest zwrócony w jego stronę. Na pierwszym planie widzimy Jezusa, siedzącego pośrodku stołu, oraz otaczających go z obu stron uczniów pochłoniętych rozmową. Wiele osób uważa, że postać siedząca zaraz obok Chrystusa, tworząca z nim literę V, jest kobietą, a dokładnie Marią Magdaleną, która, jak było przedstawione w filmie "Kod Leonarda da Vinci", mogła być żoną Jezusa, która w chwili jego ukrzyżowania, była w ciąży. Twarz tej postaci jest bardzo kobieca, nie ma zarostu, męskiego ubrania, ani nic, co mogłoby mówić nam o tym, że to mężczyzna, jednak nie mamy pewności, że jest ona kobietą. Obraz jest pełen dynamiki. Wszyscy dyskutują między sobą, możemy odnosić wrażenie, że są bardzo przejęci sytuacją, o której poinformował ich Jezus. Na obrazie możemy zaobserwować perspektywę zbieżną. Na drugim planie widzimy okna, przez które ponoć można zaobserwować Ogrójec. Kolorystyka obrazu jest zróżnicowana, przeważają tu odcienie brązu, jednak obrus znajdujący się na ok 1/3 wysokości dzieła, który zajmuje dużą część malowidła oraz prawa ściana pomieszczenia, w której znajdują się postaci, rozjaśniają go. Ubrania apostołów mają różne kolory, od bieli, przez niebieski aż po czerwoną szatę Jezusa Chrystusa.
Obraz jest jednym z najsłynniejszych dzieł da Vinci. Zawdzięcza swoją sławę między innymi tragicznym losom. Leonardo da Vinci malował go na niewyschniętej ścianie, używając farb olejnych, co spowodowało, że już po pięciu latach obraz zaczął znikać. Dwadzieścia lat później żołnierze napoleońscy używali ściany z malowidłem jako tarczy strzelniczej, potem zaś brutalnie wykuto w ścianie otwór drzwiowy, wreszcie w czasie drugiej wojny światowej bomba zniszczyła budynek, na szczęście nie uszkadzając ściany.

Obraz pt. "Ostatnia wieczerza" jest bardzo interesującym, godnym uwagi dziełem XVw. Jest bardzo trudny do zinterpretowania, zawiera dużo ukrytych treści, których pewnie nigdy nie odczytamy tak, jak chciałby tego autor. Możliwe, że wiele rzeczy jest namalowanych przypadkowo, jak np. kielich tworzony z domniemaną Marią Magdaleną, jednak wątpię, że Leonardo da Vinci, który był wielkim geniuszem, nie zwróciłby na to uwagi.

Dodaj swoją odpowiedź
Kulturoznawstwo

Krótki opis obrazu Leonardo da Vinci "Ostatnia wieczerza "

Krótki opis obrazu Leonardo da Vinci "Ostatnia wieczerza "...

Plastyka

"Ostatnia Wieczerza" opis obrazu

`Ostatnia Wieczerza` Leonarda da Vinci to jedno z najsłynniejszych malowideł ściennych świata. Artysta malował go od 1494 do 1498 na ścianie refektarza klasztoru przy kościele Santa Maria della Grazie w Mediolanie. Obraz przedstawia Jezusa wr...

Plastyka

Opis fresku "Ostatnia Wieczerza"

Lenardo da Vinci (1452-1519) artysta często opisywany jako archetyp człowieka renesansu, którego niespożyta ciekawość świata dorównywała jedynie kreatywności. Według jego filozofii człowiek mógł osiągnąć wszystko, dokonać nawet rze...

Wiedza o kulturze

Opis obrazu "Ostatnia Wieczerza" da Vinciego

Obraz Leonardo Da Vinci pod tytułem „Ostatnia Wieczerza” jest malowidłem ściennym znajdującym się w kościele Santa Maria delle Grazie w Mediolanie. Dzieło powstało w latach 1495-1498 na zamówienie księcia Mediolanu Ludovico Sforzy.

Wiedza o kulturze

Leonardo da vinci

„Co on wykonuje, jest darem Boga, a nie ludzkich umiejętności. Widzieli to współcześni w osobie Leonarda da Vinci, który poza tym, że był niezwykłej urody, posiadał zdolności w każdej dziedzinie. Gdziekolwiek zwrócił swój umysł, na...