Elektrownie jądrowe - jeden z najlepszych wynalazków ludzkości.
Czy elektrownia jądrowa to korzystny dla człowieka wynalazek? Jakie są plusy a jakie minusy tego typu elektrowni. Wreszcie – czy są bezpieczne i wydajne?
Na te wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć w moim referacie. Jednak zanim zacznę się wywodzić na temat szkodliwości wydajności itp opiszę pokrótce czym jest elektrownia jądrowa.
Elektrownia jądrowa to wielki obiekt przemysłowo-energetyczny (elektrownia cieplna) wytwarzający energię elektryczną poprzez wykorzystanie energii pochodzącej z rozszczepienia jąder atomów, najczęściej uranu, której ciepło, do uzyskiwania pary, jest otrzymywane z reaktora jądrowego. (Pracę elektrowni obrazuje umieszczony rysunek rysunek.)
Innymi słowy powoduje się rozpad uranu (podczas tego procesu wydziela się mnóstwo energii), a energia powstała w wyniku tegoż to procesu służy następnie do ogrzania wody, która zamienia się w parę, która to para porusza turbiny, które wytwarzają energię… Czyż nie proste?
Ponieważ uran jest pierwiastkiem radioaktywnym, większość ludzi ma złe zdanie o elektrowniach jądrowych. Wynika to jednak tylko o wyłącznie z ich niewiedzy, oraz z pamięci o katastrofie w Czarnobylu.
Większość ludzi nie ma pojęcia, że do tego zdarzenia doszło z powodu przeprowadzenia pewnego testu.
W dniu 25 kwietnia 1986 roku personel obsługujący reaktor czwarty w elektrowni jądrowej w Czarnobylu prowadził przygotowania do niezwykle niebezpiecznego testu, który miał polegać na znacznym zmniejszeniu mocy reaktora, następnie na zablokowaniu dopływu pary do turbin generatorów i mierzeniu czasu ich pracy po odcięciu w taki sposób zasilania. Eksperyment powinien zostać przeprowadzony dwa lata wcześniej, przed oddaniem reaktora do eksploatacji. Jednak wówczas jego przeprowadzenie zagrażało przedplanowemu oddaniu reaktora do użytku i odłożono go na później, łamiąc jeden z przepisów eksploatacji reaktorów. Test miał zostać przeprowadzony następnego dnia. Eksperyment polegał na sprawdzeniu jak długo w sytuacji awaryjnej, po ustaniu napędzania turbin generatorów parą z reaktora, energia kinetyczna ich ruchu obrotowego produkuje wystarczającą ilość energii elektrycznej dla potrzeb awaryjnego sterowania reaktorem. Czas ten potrzebny jest by uruchomić system awaryjnego zasilania elektrycznego sterowania reaktorem - mały generator elektryczny napędzany przez silnik spalinowy. W ramach przygotowań do testu technicy wyłączyli niektóre z sytemów kontroli pracy reaktora, m.in. system automatycznego wyłączania reaktora w razie awarii. Wyłączenie tego systemu było konieczne dla sprawnego przeprowadzenia tegoż testu. Wzrost energii powoduje wzrost wytwarzania pary co w konsekwencji powoduje dalszy wzrost ilości wytwarzonej przez reaktor energii. Powoduje to niekontrolowany wzrost mocy reaktora. Mac ta wzrosła do tego poziomy, że reaktor nie wytrzymał, rdzeń stopił się, a w wyniku wybuchu osłona antyradiacyjna została rozsadzona.
Odpowiednio eksploatowana elektrownia jądrowa jest bardzo bezpieczna, a prawdopodobieństwo nieprzewidywalnego wybuchu jest mniejsze niż w przypadku pieca kaflowego.
Ale przejdźmy do rzeczy.
Rozpad kilograma uranu dostarcza tyle energii co spalenie 2500 ton węgla kamiennego. Powstaje przy tym mniej zanieczyszczeń niż w tradycyjnej elektrowni.
I pomyśleć, że wystarczy zaledwie 4 gramy paliwa, żeby ogrzać spory dom w czasie zimy!
Elektrownia jądrowa jest więc bardzo wydajna. Poza tym dzięki elektrowniom tego typu zmniejsza się zużycie nieodnawialnych źródeł energii, takich jak węgiel, ropa naftowa czy gaz ziemny.
Jak powiedziałem wcześniej, elektrownia jądrowa jest też bezpieczna.
A więc odpowiedzmy sobie na pytanie, czy elektrownia jądrowa to korzystny dla człowieka wynalazek? Odpowiedź zapewne od razu nasuwa się na usta – TAK.
Prawidłowo eksploatowana jest bezpieczna, ekologiczna i wydajna.
A więc na koniec nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć wszystkim i sobie, aby elektrowni jądrowych było coraz więcej, oraz aby ludzie najpierw czytali, a potem mówili. Dzięki takim wynalazkom ludziom będzie się żyło na Ziemi lepiej, a Ziemi lepiej żyło z ludźmi.
Źródła:
www.wikipedia.pl
www.wynalazki.mt.com.pl