Na czym polegała zimna wojna, kiedy i jak się ona zakończyła?

Za początek zimnej wojny uważa się przemówienie wygłoszone 5 marca 1946r., w Falton (USA) przez Winston’a Churchill’a. Krytykował on prowadzoną przez ZSRR politykę rozprzestrzeniania się komunizmu (narzucenie komunizmu w państwach Europy środkowo-wschodniej, wojna domowa w Grecji, wspieranie komunistów we Francji, Włoszech, Turcji i Iranie), apelował o zjednoczenie państw zachodnich przeciw presji sowieckiej. W konsekwencji wygłoszonego apelu oraz sugestii sekretarza stanu J. Byrnesa prezydent USA – H. Truman 12. III. 1947r., w przemówieniu do Kongresu zapowiedział udzielenie wojskowej i ekonomicznej pomocy państwom zagrożonym przez komunizm. Zaostrzenie stosunków międzi USA i ZSRR nastapiło z powodu sporów o przyszłość Niemiec po zablokowaniu przez ZSRR Berlina, w konsekwencji czego Stany Zjednoczone były zmuszone uruchomić Berliński Most Powietrzny.
W kwietniu 1949r., państwa Zachodu podpisały Pakt Północnoatlantycki ( NATO ), oraz później system sojuszy z udziałem USA w innych rejonach świata ( CENTO, SEATO, ANZUS ). Odpowiedzią strony wschodniej było utworzenie w 1955r., Układu Warszawskiego. Nasilenie zimnej wojny przypada na okres od przełamanie przez USA monopolu na bron jądrową (1949) do końca wojny w Korei (1950 – 1953). Po śmierci Stalina (1953) napięcie między Wschodem i Zachodem trochę zmalało.
Kolejny kryzys we wzajemnych stosunkach wiąże się z interwencją radziecką na Węgrzech (1956).
Kolejne lata przynosiły na przemian wzrost napięcia wywołany m.in.: rewolucją na Kubie (1959), zbudowaniem muru berlińskiego (1961), kubańskim kryzysem rakietowym (1962), wojna w Wietnamie (1965-1973), wojną na Bliskim Wschodzie (1967), interwencją wojsk Układu warszawskiego w Czechosłowacji, interwencja radziecką w Afganistanie, wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce (1981).
Początkiem końca zimnej wojny była podjęta przez M. Gorbaczowa próba reformy systemu sowieckiego (pierestrojka – początek 1985r), która zaowocowała upadkiem rządów komunistycznych w Europie środkowo-wschodniej (1989 – 1990), zjednoczeniem Niemiec (1990), rozwiązaniem Układu Warszawskiego (1990) oraz rozpadem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (1991r.) co ostatecznie zakończyło zimną wojnę.

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Wojna

Co to jest wojna? Każdy na pewno z nas ma swoją odrębną definicję. Ale żeby tak racjonalnie zastanowić się, czym tak naprawdę jest wojna, nie jedna osoba powie, że nie wie. Według PWN-owskiego słownika języka polskiego wojna to „ zorg...