Przykłady fal w życiu codziennym
„Przykłady fal w życiu codziennym"
W każdej chwili naszego życia jesteśmy „bombardowani” falami energii. Większa część tej energii przechodzi obok nas, a w pewnych tylko przypadkach bezpośrednio przez nas jakichkolwiek szkodliwych skutków.
Większość tych fal zderza się z nami, a my nie zdajemy sobie spawy z ich istnienia. Nie wszystkie jednak uchodzą naszej uwadze. Nasza skóra wyczuwa energię cieplną, oczy dostrzegają energię świetlną, a uszy „rejestrują” energię fal dźwiękowych. Za pomocą urządzeń opisanych w dalszej części referatu, możemy osiągnąć o wiele więcej, a więc komunikować się ze sobą, pozostając w miejscach niewyobrażalnie wprost odległych, rekonstruować obrazy i dźwięki.
Urządzenia działające w oparciu o fale wykorzystują ich energię do zwiększenia czułości naszego wzroku i słuchu. W hologramach lasery wykorzystują nakładanie się fal świetlnych do wytworzenia zadziwiających trójwymiarowych obrazów, które wyglądają tak realnie, iż ma się wrażenie, że można wziąć je w ręce. W metodach odtwarzania zapisanych dźwięków i ruchomych obrazów używa się fal dźwiękowych i świetlnych do wytworzenia sugestywnej iluzji świata rzeczywistego.
Zastosowanie i możliwości takich urządzeń można łatwo opisać, ponieważ wiele z nich to przedmioty codziennego użytku znajdujące się niemal w każdym domu. Większą trudność sprawia zrozumienie w jaki sposób energia fal daje możliwość właściwego działania.
Urządzenia wspomniane wcześniej, wykorzystują dwa różne rodzaje fal: fale dźwiękowe, fale świetlne i radiowe. Fala dźwiękowa to łańcuch drgających cząsteczek powietrza, wody lub ciała stałego.
Mimo iż wydawać by się mogło, ze fale świetlne i radiowe są falami różnego rodzaju, to jednak należą do jednej rodziny fal elektromagnetycznych. Poruszająca się postać energii jest często nazywana promieniami. Promienie cieplne są także przedstawicielami rodziny fal elektromagnetycznych, w obrębie której fale różnią się tylko częstotliwością.
Fale docierając do nas lub przechodząc przez nas, mogą przenosić nie tylko energię, ale także informacje. Stają się więc środkiem komunikowania się.