Wojna o panowanie nad Bałtykiem w XVI w.

Wojna o panowanie nad Morzem Bałtyckim rozgrywała się pomiędzy Danią, Szwecją, Moskwą i państwem polsko - litewskim. Największym zainteresowaniem cieszyły się Inflanty, głównie dlatego, że przechodziły tamtędy najważniejsze szlaki handlowe łączące zachodnią i północną Europę ze Wschodem. Władzę tam sprawował Zakon Kawalerów Mieczowych, jednak w drugiej połowie XVI w. nie był on żadną przeszkodą militarną.
W 1557r. doszło do wybuchu wojny pomiędzy Szwecją, Danią, Polską i Rosją. W ostateczności Rosja zajęła Narwę i Dorpad, Dania wyspę Ozylię, mistrz zakonu Gotrad Kettler przeszedł na luteranizm i sekularyzował swoje państwo. Kurlandię zachował jako swoje dziedziczne księstwo pod zwierzchnością lenną Korony Polskiej, natomiast Inflanty stały się wspólną prowincją Poslki i Litwy.
W 1561r. w Wilnie, Kettler złożył hołd lenny Zygmuntowi Augustowi. To doprowadziło do wybuchu wojny północnej, która toczyła się w latach 1563-1570. Sojusznikiem Polski w tej wojnie była Dania, a po stronie Rosji opowiedziała się Szwecja. Jednak po utworzeniu przez Zygmunta Augusta floty kaperskiej Dania zmieniła sojusznika i stanęła po stronie Rosji, ale w tym samym czasie na tronie Szwecji zasiada król Jan III co automatycznie powoduje, iż Szwecja staje się sojusznikiem Polski. Ostatecznie wojnę zakończyło podpisanie w 1570r. pokoju w Szczecinie. Inflanty zostały podzielone. Dania otrzymała Ozylię, Szwecja Estonie z Tallinem i wyspę Dago. Największą część Inflant otrzymała Rzeczpospolita. W rękach Rosji byłą Narwa.
Mimo iż formalnie wojna się zakończyła, walki trwały nadal, ponieważ Szwecja i Polska utrudniały Rosji żeglugę narewską, łamiąc w ten sposób postanowienia traktatu szczecińskiego.
Mimo że Polska wygrała wojnę o panowanie nad Morzem Bałtyckim, to na dalszych losach polski zaważyła pomoc brandenburskiej linii Hohenzollernów. Zygmunt August zgodził się na przejęcie przez nich obowiązku lennego w Prusach Książęcych po bezpotomnej śmierci Albrechta.

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Walka o Dominium Marsi Battici - panowanie nad Bałtykiem

W XVI wieku wielki eksport produktów rolnych był uwarunkowany możliwościami swobodnej żeglugi na Bałtyku. Zapewnienie tej swobody stało się kluczowym zadaniem dla Polski, miejscem jego realizacji będzie opanowanie terenów zlokalizowanych n...

Historia

Stosunki polsko-krzyżackie w XIII-XVI wieku.

Stosunki polsko- krzyżackie na przestrzeni lat często się zmieniały, raz były doskonałe, zarówno Polacy jak i Krzyżacy sobie pomagali, by za chwilę przejść do działań zbrojnych przeciwko sobie. W tej pracy postaram się te relacje przed...

Historia

Wojna Trzydziestoletnia - Portfolio

Spis Treści:



1. Arkusz oceny portfolio
2. Wstęp
3. Sytuacja w Niemczech
4. Układ sił w Europie
5. Defenestracja w Pradze
6. Powstanie czeskie
7. Okres duński (1625-1629)
8. Okres szwedzki (1630-163...

Historia

Historia polski do 1790

Mieszko I
963 ? Bitwy o odrę z plemionami wilettów
965 ? przymierze z czechami
966 ? chrzest, ślub z Dobrawą (córką Brzetysława I )
968 ? Biskupstwo w Poznaniu (Jordan)
972 ? Bitwa pod Cedynią (Margrabia Radon) (pomorze ...

Historia

Reczpospolita XVI - XVII

Rzeczpospolita w XVI i XVII wieku czasy świetności czy upadku?

W XVI i XVII wieku w Rzeczpospolitej miały miejsce ważne zmiany i reformy. Wykształcił się nowy ustrój polityczny oraz gospodarczy. Następowały ciągłe zmiany granic...