Odżywianie się organizmów - ściaga

Ze względu na sposób odżywiania się organizmy dzielimy na samożywne(autotroficzne) i cudzożywne(heterotroficzne). Organizmami samożywnymi są głownie rośliny zielone. Potrfią one wytwarzać związki organiczne (węglowodany) z dwótlenku węgla i wody przy udziale energii świetlnej i chlorofilu. Proces ten nazywamy fotosyntezą. W przebiegu fotosyntezy mozna wyróżnić dwie fazy: świetlną i niezależną od światła. Podstawowym produktem fotosyntezy jest cukier prosty, z którego roślina w drodze do syntezy tworzy nowe, złożone zwiazki, np. wędlowodany, białka, tłuszcze. Ubocznym produktem fotosyntey jest tlen, potrzebny do oddychania żywym organizmom. Podstawową przemianą w fotosyntezie jest zamiana energi świetlnej, przy udziale zielonego barwnika (chlorofilu) występującego w chloroplastach, na energię chemiczną zawartą w podstawowych związkach.
Wytworzone przez rośliny substancje organiczne wchodzą w skład okarmu cudzożywnych. Podstawowymi składnikami pokarmu są: cukry, biłka, tłuszcze, sole mineralne, woda oraz witaminy. Białka są głownym materiałem budulcowym organizmu, natomiast cukry i tłuszcze materiałem energetycznym. Witaminy i sole mineralne to składniki regenerujące przemiany zachodzące we wszystkich komórkach. Woda jest niezbędnym składnikiem diety organimzów. Zawartość wody dezyduje o natężeniu lub osłabieniu procesów życiowych każdego organizmu.

Ze względu na rodzaj spożywanego pokarmu zwierzęta dzielimy na: roslinożerne, mięsożerne (drapiezne) i wszystkożerne.
Pobrany pokarm ulega trawieniu, czyli procesowi rozkładu zawartych w nim zlożonych związków organicznych (białek, cukrów i tłuszczów), na prostszw ziązki, które mogą być wchłaniane z jelit do krwi lub innych płynów ciała i tą drogą docierają do wszystkich komórek organizmu.
Większość zwierząt ma układ pokarmowy, w którym zachodzi trawienie i wchłanianie pokarmu oraz usuwanie nie strawionych resztek. Zróżnicowanie budowy układu pokarmowego zwierząt jest spowodowane różnym rodzajem spożywanego przez nie pokarmu. Układ pokarmowy kręgowców zbudowany jest w następujących odcinków: jamy gębowej, gardzieli, przełyku, żołądka, jelita oraz otworu odbytowego.

Wszystkie procesy chemiczne i zwiazane z nimi przemiany energetyczne, zachodzące w żywych komórkach, nazywamy przemianą materii (metabolizmem).

Rośliny zaspokajają potrzeby pokarmowe człowieka i zwierząt. Ich znaczenie jest ogromne. Sa surowcem w wielu gałęziach przemysłu. Dzięki nim człowiek może prowadzić hodowlę zwierząt domowych. Wpływ gospodarki rolnej i hodowli zwierząt na stan środowiska jest niejeno krotnie negatywny, ponieważ:
- w celu zwiększenia plonów w nadmiarze stosuje się nawozy sztuczne oraz chemiczne środki ochrony roślin,
- ścieki rolnicze (spływy z przenawożonych pól, nadmiar gnojowicy i obornika) zanieczyszczają wody gruntowe, powodują użyźnianie zbiorników wodnych, szkodliwe działają na glebę i organizmy w niej żyjace.

Rolnictwo ekologiczne produkuje zdrową żywność w czystym środowisku, nie stosując nawozów sztucznych ani chemicznych środkówochrony roślin.

Dodaj swoją odpowiedź