Szanse i znaczenie Powstania Listopadowego.

Powstanie Listopadowe wybuchło w nocy z 29 na 30 listopada 1830r w Warszawie. Przez 10 miesięcy Polska była krajem wolnym, choć tego nie uznało żadne państwo europejskie.

To wielkie wydarzenie miało dwojakie znaczenie. Upadek powstania pozostawił ponury obraz państwa: utrata sejmu, konstytucji, wojska, uniwersytetu warszawskiego, znaczną część autonomii i tysiące zabitych. Kraj był zniszczony i spustoszony. Najgorętsi patrioci i światli obywatele musieli wyemigrować. Kraj opanowało przygnębienie i wszechogarniający lęk. Żołnierze byli wcielani do armii carskiej, zaś wszyscy "przestępcy polityczni" utracili swoje majątki.

Przez 10 miesięcy Polacy dowodzeni przez najzdolniejszych przywódców stawiali czoło największej potędze militarnej Europy - Rosji i walczyli jak równy z równym, przejściowo odnosząc sukcesy. Naród polski uzbroił ok. 140 tyś. ludzi. Carat musiał przeciwko powstaniu wytężyć wszystkie siły i nie do końca był pewny wygranej. Uniemożliwiło to Rosji interwencję na zachodzie Europy. Polacy pokazali Rosji i Europie, że mimo utraty swojego państwa, nawet po 35 latach niewoli nie umarł w nich patriotyzm i duch walki. Sposób rozgrywania walk przez powstańców był później długo wzorem do naśladowania. Wojskowi innych krajów studiowali kampanię 1831 roku. Starania cara dotyczące zniszczenia kultury, poczucia patriotyzmu i chęci walki w Polakach zakończyły się fiaskiem. Powstanie spotęgowało w narodzie wiarę i chęć odzyskania wolnej ojczyzny w nas.

Sama Polska nie mogła zmienić układu sił w Europie. Przekonano się, że naszą sprawę popierają ludy europejskie: na wieść o upadku stolicy lud Paryża wyszedł na ulice protestując przeciw nieinterwencji Francji w sprawie polskiej. Stąd wzięło się entuzjatystyczne powitanie emigrantów z "Wielkiej Emigracji". Powstanie listopadowe zamykało czas bezwzględnej dominacji szlachty w życiu narodowym. Otwierało okres sprzeciwu przeciw zniewoleniu i przystosowaniu się do niewoli. Rewolucja listopadowa nie obaliła zależności od zaborcy, lecz wskazała iż nie wolno rezygnować z walki o pełną niepodległość i suwerenność Polski, nawet jeśli ten cel jest niemożliwy do zrealizowania.

Czy ten wielki zryw narodowy miał jakiekolwiek szanse zwycięstwa ? Myślę, że nie były one zbyt wielkie.

Wskazuje na to wiele faktów:
- Nierówne siły zbrojne powstańców i armii carskiej

- Przywódcy powstania, którzy przez długi okres nie chcieli uwierzyć w siły narodu i prowadzili do jak najszybszego zakończenie walk. Ważniejsze było dla nich zachowanie własnych dóbr i ocalenie siebie, niż prowadzenie powstania ku zwycięstwu.

- Wojska rosyjskie były dobrze przygotowane do interwencji na zachodzie Europy, gdzie miały tłumić powstanie w Belgii.

- Świadomości narodowe chłopów były ubogie (tylko nieliczni przeszli szkołę patriotyczną w wojsku i to właśnie oni zdobywali pod Stoczkiem armaty "rękami czarnymi od pługa"). Akty społeczno - wyzwoleńcze przynoszą efekty z opóźnieniem. Wyzwolenie i unarodowienie chłopa to długi proces. Natomiast uwłaszczenie w 1831 roku chłopa nie mogło przynieść od razu zbawczego skutku.

- Powstanie wybuchło w zupełnie przypadkowym momencie. Okres ten był nie właściwy, dlatego, że gdyby powstanie wybuchło wcześniej (sierpień) to pomoc zbrojna Francji byłaby bardziej prawdopodobna, a przygotowania rosyjskie dopiero rozpoczęte. Dodatkowym utrudnieniem była zima dla nie najlepiej ubranych powstańców.

Powstanie Listopadowe jest na stałe obecne w świadomości historycznej Polaków. Pamięta się nazwiska głównych pozytywnych i negatywnych bohaterów, miejsca bitew. Dzień 29 listopada święci się w wojsku jako Dzień Podchorążego. Rytmy Warszawianki - pieśni powstańczej towarzyszą żołnierzom podczas uroczystości i defilad.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Polskie powstania narodowe w malarstwie filmie i literaturze. Omów różne sposoby ujęcia tematu na wybranych przykładach.

Historia Polski to trudna droga Polaków do odzyskania niepodległości. Cała literatura polska od romantyzmu do Młodej Polski ukazywała dramat Polaków, którzy byli pozbawieni przez przeszło sto lat państwowości. Nawoływała ona do walki zb...

Język polski

Polskie powstania narodowe w malarstwie, filmie i literaturze. Omów różne sposoby ujęcia tematu na wybranych przykładach.

Historia Polski to trudna droga Polaków do odzyskania niepodległości. Cała literatura polska od romantyzmu do Młodej Polski ukazywała dramat Polaków, którzy byli pozbawieni przez przeszło sto lat państwowości. Nawoływała ona do walki zb...

Historia

Powstania narodowe końca XVIII i XIX wieku-proba bilansu.

Dzisiaj przeżyjemy kolejną przygodę z historią wgłębiając się w istotę powstań polskich z końca XVIII i XIX wieku. Przejdziemy przez wiele pól bitew, będziemy na niejednym tajnym zebraniu sił powstańczych, przyjrzymy się niejednemu p...

Historia

Powstania narodowe w XIX wieku - charakterystyka i próba oceny

Wizja Europy rysowana przez wielkie mocarstwa na Kongresie Wiedeńskim nie przewidywała wskrzeszenia niepodległego państwa polskiego. Wskutek starań Aleksandra I z dużej części Księstwa Warszawskiego utworzono Królestwo Polskie, które mia�...

Historia

Polskie powstania narodowowyzwoleńcze - geneza,charakter, ocena oraz przyczyny

Polskie powstania narodowowyzwoleńcze

Koniec wieku XVIII oraz wiek XIX to okres niewoli na ziemiach polskich oraz walk narodowowyzwoleńczych, dążących do odzyskania niepodległości. Nasi rodacy pragnęli wolności, chcieli uniezależ...