Napisz pozytywne i negatywne skutki wielkich odkryć geograficznych, pls na jutro ! :D ( KLASA 5, WCZORAJ I DZIŚ )

Napisz pozytywne i negatywne skutki wielkich odkryć geograficznych, pls na jutro ! :D ( KLASA 5, WCZORAJ I DZIŚ )
Odpowiedź

Pozytywne skutki aodkrycie nowych kontynentów i poznanie nowej Kultury nowe potrawy nowych gabinetów i podbicie i odkrycie nowe gatunków roślin poznanie nowych zwierząt z upraw Korzystając z osiągnięć plemniki Ludów odkrycie nowych nowych Ludów i plemion negatywna poznanie tytoniu i narkotyków zniszczenie Ludów i plemion oraz ich skarbów ludka chciwość przywiezienie chorób WC smiertelny w dwie strony kradzież ziemi w Indiach wymordowanie Amerykanów innych Ludów

Skutki wielkich odkryć geograficznych:  -wyprawa Kolumba rozpoczęła okres poszukiwania nowych dróg morskich i lądów -kolonizacja odkrytych terenów (duże znaczenie dla władców europejskich) -wymiana handlowa z Dalekim Wschodem -sprowadzanie towarów z Afryki i Ameryki -rozwój portów oceanicznych -rywalizacja Hiszpanii, Portugalii, Anglii, Francji oraz Niderlandów  -zmalenie znaczenia handlu hanzeatyckiego (zwiększenia znaczenia miast śródziemnomorskich) -napływ dużej ilości szlachetnego kruszca spowodował zmniejszenie wartości pieniądza oraz wzrost cen -poszerzenie wiedzy Europejczyków o rzeczywiste rozmiary Ziemi, ostateczne potwierdzenie jej kulistości -podważenie wiary w stwory morskie, odkrycie nowych kultur i ludów -popularność zyskały kwa, herbata, kakao i tytoń -sprowadzenie kukurydzy i ziemniaków (na początku stanowiły egzotyczny przysmak) -zmiana krajobrazu kulturowego Nowego Świata -podporządkowanie ludności tubylczej Europejczykom -zapoczątkowanie nowożytnego rolnictwa -chrystianizacja tubylczej ludności -wymieranie tubylczej ludności w wyniku zaraz przywiezionych przez Europejczyków  -krwawe wojny indiańsko-europejskie

Dodaj swoją odpowiedź