Napisz wstęp i zakończenie do rozprawki,której temat to palenie papierosów szkodzi zdrowiu.

Wstęp: W dzisiejszych czasach możemy spotkać na swojej drodze osoby, które sięgają po używki. Jedną z najpopularniejszych są papierosy. Uważam jednak, że palenie tytoniu szkodzi zdrowiu, co postaram się udowodnić w dalszej części mojej pracy. Zakończenie: Podsumowując, papierosy są bardzo niezdrowe dla organizmu człowieka, ponieważ paląc je możemy narazić się na wystąpienie nowotworów, a nawet skrócenia długości życia. Sądzę, że ludzie, którzy chcą żyć długo i cieszyć się zdrowiem, nie powinni po nie sięgać.

Na ulicach widzimy przerażająco dużą, ale na szczęście coraz mniejszą liczbę palaczy. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego trujemy swój organizm. Odpowiedź jest bardzo prosta. Wiele ludzi jest po prostu niedojrzałych i  nie zdają sobie sprawy z konsekwencji tego co robią. Palenie tytoniu powoduje przecież raka płuc, krtani, zawały, niewydolność dróg oddechowych itd. Jednak chęć zaimponowania innym, co jest główną przyczyną sięgania po używki, jest dla niektórych ważniejsza niż zdrowie. Oprócz tego tego palą dla zabicia czasu czy też po prostu chcą spróbować czegoś nowego. Moim zdaniem zdecydowanie nie warto, co postaram się udowodnić. ARGUMENTY      Z mojej pracy wynika więc jasna konkluzja - palenie szkodzi zdrowiu i nie warto tego robić. Stopniowo niszczy nasz organizm, a w konsekwencji doprowadza do ciężkich chorób, a w konsekwencji śmierci. Moim zdaniem jest mnóstwo innych metod dla zabicia czasu, a jeżeli chcemy popisać się przed kolegami, możemy to zrobić pokazując własne zdolności. Cieszy coraz mniejsza liczba palaczy, co spowodowane jest większym wyedukowaniem społeczeństwa, ale również stopniowo maleje popularność na palenie tytoniu.