"Romeo i Julia" - streszczenie

Akcję książki "Romeo i Julia" rozpoczyna sprzeczka sług z domu Kapuletów i Montekich. Przybyli na miejsce Benvolio i Tybalt przyłączają się do awantury. Bójkę przerywa na szczęście książę Eskalus. Ostrzega ich, że jeśli jeszcze raz się to powtórzy rozkaże na nich wyroki śmierci. Benwolio postanawia wydobyć od Romeo powód jego ciągłego zamyślenia i smutku. Młody Monteki wyznaje, iż jest nieszczęśliwie zakochany w pięknej Rozalinie. Przyjaciel doradza mu by spróbował się zakochać w kimś innym.

Romeo przypadkiem dowiaduję się o balu maskowym w pałacu Kapuletów. Na liście znajduje się ukochana młodzieńca, Rozalina. Postanawia on udać się na bal wraz z przyjaciółmi.

Romeo dostrzega tam Julię, w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Dochodzi do ich pierwszej rozmowy, a także pocałunku. Zakochany Monteki dowiaduje się jednak, iż jego luba jest córka Kapuletów. Wiadomość ta bardzo rani serce Romea. Wieczorem zakrada się do ogrody i ukryty pod balkonem Julii w pięknych słowach wyznaje jej miłość. Dziewczyna nie wiedząc, iż to wybranek jej serca skrywa się w ogrodowych krzewach, wyznaje, iż kocha Romea Monteki, mimo iż pochodzi z wrogiego rodu. Słysząc to Romeo wychodzi spod balkonu i ujawnia swoją twarz. Oboje wyznają sobie miłość, jednak Julia nie jest przekonana o stałych uczuciach Romea. By sprawdzić, czy Monteki naprawdę ją kocha postanawia wysłać do niego posłańca o dziewiątej godzinie. W liście tym miał on umieścić czas i miejsce ślubu.

Następnego dnia Julia i Romeo biorą ślub w celi ojca Laurentego.

Kiedy Merkucjo z Benwoliem spacerują po placu w Weronie przed ich oczami staje Tybalt wraz ze swoimi towarzyszami. Na horyzoncie pojawia się również Romeo. Wszystko wskazuje na to, że zaraz dojdzie do Pojedynku Tybalta z młodym Montekim. Jednak ten trafia Merkucja. Rana staję się groźna wkrótce dowiadują się, że Merkucjo zmarł. Romeo dowiedziawszy się o tym zdarzeniu postanawia pomścić przyjaciela i zabija Tybalta. Książę skazuje go na wygnanie z miasta, co dla Romea jest gorsze od kary śmierci. Kiedy pan Kapuleti zauważa że Julia jest ciągle smutna postanawia wydać ją za mąż za Parysa. Dziewczyna nie chce i może wyjść za Parysa, ponieważ popełniłaby bigamię. O radę postanawia poprosić ojca Laurentego. Daje on Julii miksturę, po której wypiciu wpadnie w sen podobny do śmierci.

Ojciec Laurenty wysyła list do Romeo, zawierający mowę o owym spisku, jednak list ten nie trafia w ręce chłopaka. Kiedy Baltazar powiadamia go o śmierci Julii, nie zważając na nic, wyrusza do grobu dziewczyny. Po drodze zakupuje truciznę, po której wypiciu od razu następuje śmierć.

Na cmentarzu spotyka Parysa, z którym zaczyna szamotaninę. Parys zostaje zabity. Romeo, widząc postać ukochanej złożoną w trumnie, zażywa truciznę i umiera. Gdy Julia się budzi, jest przy niej ojciec Laurenty, który opowiada jej o całym zdarzeniu. Słysząc jednak straże ucieka, pozostawiając Julię w grobowcu. Dziewczyna bierze sztylet Romea i przebija swoją pierś. Pada na ciało ukochanego i umiera.

Do grobowca przychodzą rodziny Kapuletich i Montekich. Dowiedziawszy się od ojca Laurentego o wszystkim, co się zdarzyło, godzą się. Jednak to już nie przywróci życia parze kochanków

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Romeo i Julia streszczenie z dniami tygodnia

Romeo i Julia streszczenie z dniami tygodnia...

Język polski

ROMEO I JULIA STRESZCZENIE, BARDZO DOKŁADNE NA WT. DAM NAJJ

ROMEO I JULIA STRESZCZENIE, BARDZO DOKŁADNE NA WT. DAM NAJJ...

Język polski

ROMEO I JULIA STRESZCZENIE NA TERAZ DAM NAJ.

ROMEO I JULIA STRESZCZENIE NA TERAZ DAM NAJ....

Język polski

romeo i julia -streszczenie książki krótkie

romeo i julia -streszczenie książki krótkie...

Język polski

Romeo i Julia streszczenie proszę o  nie przepisywaniu  z internetu  nie za krótki nie za długi taki sobie.. Dam Najj jeżeli ktoś odpowie :)

Romeo i Julia streszczenie proszę o  nie przepisywaniu  z internetu  nie za krótki nie za długi taki sobie.. Dam Najj jeżeli ktoś odpowie :)...

Język polski

Romeo i Julia streszczenie 2 aktu 2 sceny proszę o szybką odpowiedz

Romeo i Julia streszczenie 2 aktu 2 sceny proszę o szybką odpowiedz...