Moje miasto – mój mały świat (Lublin)
Mieszkam w przepięknym mieście Lublinie. Położony jest on we wschodniej części Polski, na Wyżynie Lubelskiej. O jego malowniczości świadczą liczne wzgórza i wąwozy.
Jest to bardzo stara miejscowość, której początki sięgają VI wieku naszej ery. Prawa miejskie otrzymał 15 sierpnia 1317 roku.
Za najstarszą część Lublina uznawana jest dzielnica Czwartek. To tam założono osadę targową (stąd nazwa Czwartek - od dnia targowego). Mieszkańcy tej osady byli najprawdopodobniej rolnikami i hodowcami bydła.
Oznaki dawnej działalności ludzkiej odkryto także w innych częściach miasta. Na dziedzińcu zamkowym natrafiono na przedmioty codziennego użytku, nie tylko z czasów słowiańskich, ale i sprzed pięciu tysięcy lat.
W swojej historii Lublin wielokrotnie przeżywał najazdy, między innymi Tatarów i Kozaków.
Z Lublina wywodzi się wielu wybitnych ludzi, takich jak na przykład Biernat z Lublina uważany za pierwszego pisarza w dziejach Polski. Moje miasto było także świadkiem wielu ważnych wydarzeń. Jednym z nich było podpisanie Unii Polsko - Litewskiej. W swojej historii dwukrotnie był tymczasową stolicą Polski.
Dziś Lublin jest jednym z większych miast Polski. Zamieszkuje go około 400 tysięcy mieszkańców. Znajduje się tu wiele uczelni takich jak: Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej (UMCS) założony w 1944 roku, jako pierwsza państwowa wyższa szkoła w Polsce Ludowej, Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL) założony w 1918 roku – jedyna wyższa uczelnia katolicka w Polsce, Akademia Rolnicza, Akademia Medyczna i Politechnika Lubelska.
Na Starym Mieście znajduje się wiele pięknych, zabytkowych kamieniczek, dawny Ratusz (dzisiejszy Trybunał Koronny), Brama Krakowska, Brama Grodzka, Brama Trynitarska, Zamek Lubelski wraz z Kaplicą Świętej Trójcy oraz kilka bardzo starych kościołów.
Przytulne kawiarenki, cukiernie, bary i restauracje tworzą wyjątkowy klimat beztroski i relaksu. Wieczorem można wybrać się do jednego z licznych klubów lub dyskotek ulokowanych głównie w centrum, ale także w innych częściach miasta. Można tam poznać ciekawych ludzi, potańczyć lub wziąć udział w karaoke. Także hotele, takie jak Lublinianka, Europa, Unia oraz Wiktoria, często organizują różnorodne bale i zabawy.
Na spacery najchętniej chodzę do licznych parków, takich jak Ogród Saski, Park Ludowy, a także Ogród Botaniczny. Przepięknym miejscem jest również Skansen, gdzie można zapoznać się z budownictwem i zwyczajami lubelskiej wsi. Organizowane są tam pokazy np. z okazji pierwszego dnia wiosny, żniw, wykopków oraz Świąt Wielkiej Nocy.
Mieszkam w pięknej dzielnicy, jaką jest Osiedle im. Adama Mickiewicza. Znajduje się tu dużo drzew i krzewów, w których zamieszkują przeróżne gatunki ptaków.
Na swoim osiedlu mam dużo możliwości, aby rozwijać swoje zainteresowania. W osiedlowym Domu Kultury odbywa się wiele zajęć tanecznych, muzycznych oraz nauka samoobrony.
Na swoim osiedlu mam wielu przyjaciół i znajomych, z którymi chętnie spotykam się po szkole. Idziemy wtedy na lodowisko lub do osiedlowego kina. Ponieważ w naszej okolicy znajduje się wiele pagórków, w zimie często wspólnie wybieramy się na sanki lub narty.
Lublin jest moim miastem rodzinnym, dlatego czuję do niego wielkie przywiązanie. Jest to wspaniałe miejsce o niepowtarzalnej atmosferze. Nie wyobrażam sobie życia w innym mieście.