Jan Sebastian Bach.

J. S. Bach urodził się w Eisenach w marcu 1685 roku. Wywodził się z bardzo muzykalnej rodziny. Pierwszym jego nauczycielem muzyki był jego starszy brat Jan Krzysztof, któremu mały Jan Sebastian pomagał pełnić obowiązki organisty.
J. S. Bach pobierał nauki i pracował jako muzyk w wielu miastach Niemiec.
Najdłużej pracował w Lipsku (Leipizg). Pełnił tam funkcje kantora i organisty w kościele św. Tomasza. Dzięki J. S. Bachowi stanowisko kantora zostało wyniesione do najzaszczytniejszej godności w świecie muzyki niemieckiej. Kantor i organista musiał przygotować chór kleryków, który w każdą niedziele, podczas nabożeństwie wykonywał kantaty. Bach miał obowiązek pisania kantat (oraz pasji) na użytek kościoła na każdą niedziele i święto.
Życie Bacha było bardzo trudne: liczna rodzina, mało kontaktu ze światem muzycznym i jego nowościami. Był zamknięty w sobie, za życia nieznany.
Dopiero po 100 latach od wystawienia przez Bacha jego Pasji wg św. Mateusza
W 1829 roku Feliks Mendelssohn odnalazł to dzieło i wykonał pod własną dyrekcją.
Od momentu poznania dzieła Bacha, nastąpiło ogromne zainteresowanie jego muzyką. Twórczość Bacha to najdoskonalsze mistrzostwo konstrukcji i wielka indywidualność, to dzieła o nieprzemijającej wartości i wzór dla pokoleń.
Bach grał na wielu instrumentach ( doskonale na organach, klawesynie i skrzypcach). Krótko przed śmiercią stracił wzrok i zapadł na zdrowiu.
Zmarł w Lipsku, 8 lipca 1750 roku, w wieku 65 lat.

Twórczość Jana Sebastiana Bacha obejmuje muzykę religijną i świecką w najróżniejszych formach:

I Dzieła organowe: preludia, toccaty, fantazje, chorały.
II Utwory kameralne: sonaty, suity, partity – na różne instrumenty.
III Dzieła orkiestrowe: Koncerty brandenburskie (6), suity orkiestrowe, koncerty skrzypcowe.
IV Utwory fortepianowe: między innymi Zeszyty muzyczne Anny Magdaleny Bach.
V „Das wohltemperierte Klavier”: 2 tomy, każdy tom zawiera 24 preludia i fugi we wszystkich tonacjach.
VI Dzieła wokalno – instrumentalne:
a) Oratorium na Boże Narodzenie, Oratorium Wielkanocne, Oratorium na Wniebowstąpienie
b) Kilka Pasji, najbardziej znane to: Pasja wg św. Mateusza i Pasja wg św. Jana
c) Kantaty religijne i świeckie, Magnificat, Wielka Msza h – moll
VII „Kunst der Fuge” („Sztuka fugi“).

Dodaj swoją odpowiedź
Muzyka

Jan Sebastian Bach - życie i twórczość

Jan Sebastian Bach urodził się 21 marca 1685 roku w Eisenach, w Turyngii, zmarł 28 lipca 1750 roku w Lipsku. W XVI wieku przybył piekarz Veit Bach z Węgier do Turyngii i tu osiadł na stałe. Wielu jego potomków zajmowało się muzyką. Jan Se...

Muzyka

Jan Sebastian Bach - geniusz wszechczasów

W położonym w Turyngii Eisenach do domu rodzinnego Bacha można wejść zapłaciwszy cztery marki. Piętrowy dom, gdzie urodził się Jan, został zamieniony w muzeum. Po jego podłogach trzeba stąpać delikatnie, bo przy silniejszym ruchu drżą...

Muzyka

Jan Sebastian Bach

TOCCATA I FUGA d-moll, BWV 565
Oto jedno z najbardziej fascynujących i podziwianych dzieł Bacha, skomponowane - jak wiele innych utworów - na jego ulubiony instrument: organy. Wydaje się zatem paradoksem, że geneza tej kompozycji wiąże si...

Muzyka

Jan Sebastian Bach (1685 - 1750)

Życie
Johann Sebastian Bach należał do największej z muzycznych dynastii, do której zaliczyć można 75 muzyków tworzących na przestrzeni trzech stuleci. Był częścią linii, która zaczynała się w XVI wieku od Veita Bacha, grająceg...

Język polski

Jan Sebastian Bach

Jan Sebastian Bach urodził się 21 marca 1685 roku w Eisenach, w Turyngii, zmarł 28 lipca 1750 roku w Lipsku. Był najmłodszy z rodzeństwa. Matka, Elżbieta z domu Lammerhirt, umarła, gdy miał lat dziewięć, a zaraz po niej odszedł i ojciec,...

Język polski

Jan Sebastian Bach.

Jan Sebastian Bach urodzil sie 21 marca 1685 roku w Eisenach, w Turyngii, zmarl 28 lipca 1750 roku w Lipsku.Byl najmlodszy z rodzenstwa. Matka, Elzbieta z domu Lammerhirt, umarła, gdy mial lat dziewiec, a zaraz po niej odszedl i ojciec, Jan Ambrozy...