Promieniowanie alfa beta gamma i jego wpływ na organizm człowieka

Badaniem skutków promieniowania jonizującego zajmuje się nauka zwana radiologią. Działanie biologiczne promieniowania jonizującego następuje w wyniku przeniesienia energii promieniowania do poszczególnych cząsteczek, z których składa się żywa komórka. Pierwotny skutek promieniowania występuje w komórce, chociaż zależnie od dawki promieniowania i liczby uszkodzonych komórek może manifestować się na poziomie tkankowym, narządowym czy ustrojowym.

Promieniowanie jonizujące z fizycznego punktu widzenia zaliczyć do 2 kategorii:
1. Promieniowania korpuskularnego - cząstki obdarzone masą (alfa, beta, protony itd.)
2. Promieniowania elektromagnetycznego - jedynie przenoszona energia (promieniow. RTG, gamma)

Wpływ promieniowania i jego skutki dla człowieka:
1. MUTACJE – powstają w wyniku zmiany składu genetycznego. Obecnie za czynniki mutagenne uważa się czynn. chemiczne, wirusy i promieniowanie jonizujące. Mutacje wywoływane przez promien. jonizujące mają charakter punktowy. Akt jonizacji powstały w jakimś punkcie łańcucha Dna uszkadza nukleotyd i powoduje tym samym zaburzenie sekwencji w zbiorze inform. genetycznych.
2. ABERRACJE CHROMOSOMOWE –działanie promieniowania może uszkadzać strukturę chromosomów. Odłamane fragm. Chromosomów wraz z zawartymi w nich genami mogą się przemieszczać i przez przypadek łączyć się z innymi fragmentami. Najgroźniejsze są skutki uszkodzeń chromosomów w okresie mejozy, najmniej groźne – w interfazie.
3. ZESPÓŁ HEMATOPOETYCZNY-(po napromieniowaniu RTG lub gamma przez okres kilku minut do kilku godzin), objawy to nudności i wymioty, ostra biegunka-często krwawa, krwotoki tkankowe.
4. ZESPÓŁ JELITOWY- uszkodzenie 2 układów: kom. nabłonka jelitowego i kom. szpikowych. Objawia się brakiem łaknienia, sennością, wys. Temperaturą, odwodnieniem, utratą masy ciała.

5. SKUTKI DLA CAŁEGO ORGANIZMU
 W grupach zwierząt obserwuje się charakterystyczne objawy: wymioty, utratę włosów, braku łaknienia, biegunek,
 Dorosłe osobniki są bardziej promieniooporne od młodych i skrajnie starych. U ssaków stwierdza się większą promienioczułość samców. Osobniki o większej masie ciała są bardziej promieniooporne.
 Skutki dla org. w życiu wewnątrzmacicznym,
 U ssaków napromieniowanie zapłodnionego jaja powoduje na ogół śmierć,
 Powstanie nowotworu,
 Białaczka szpikowa,
 Zaćma-późny skutek napromieniowania,
 Bezpłodność.

 Radiologia, Podręcznik dla studentów medycyny, praca zbiorowa pod redakcją Szczęsnego Leszka Zgliczyńskiego, Państwowy Instytut Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1983.

Dodaj swoją odpowiedź
Fizyka

Własności promieniowania jądrowego i jego wpływ na organizmy żywe

Plan referatu ( w zalączniku jes cały referat łącznie z rysunkami)

1. Trochę historii
2. Promieniowanie jądrowe
3. Promieniowanie alfa

- Pojęcie
- Właściwości
- Znaczenie w środowisku
- Reakcja rozp...

Fizyka

Wpływ promieniowania na tkankę biologiczną. zastosowanie w medycynie

I. Historia promieniowania


W 1900r. Niemiec - Otto Walkhoff jako pierwszy stwierdził, że pochodzące od radu promieniowanie radioaktywne może niszczyć tkanki biologiczne. Jak się okazało, rad emituje: promieniowanie alfa (ok. 75...

Fizyka

Wpływ promieniowania na tkankę biologiczną. Zastosowanie w medycynie.

I. Historia promieniowania


W 1900r. Niemiec - Otto Walkhoff jako pierwszy stwierdził, że pochodzące od radu promieniowanie radioaktywne może niszczyć tkanki biologiczne. Jak się okazało, rad emituje: promieniowanie alfa (ok. 75%...

Fizyka

Wpływ promieniowania na ogranizmy żywe.

Wpływ promieniowania jonizującego na organizmy żywe

Szczególnym rodzajem promieniowania jest promieniowanie jonizujące, wywołuje ono w obojętnych atomach i cząsteczkach materii zmiany w ładunkach elektrycznych czyli jonizację. Pro...

Fizyka

Promieniowanie jonizujace - wpływ na człowieka

Promieniowanie, najogólniej mówiąc, jest to wysyłanie i przekazywanie energii na odległość. Promieniowanie dzieli się na dwie grupy: jonizujące i niejonizujące. Do tej drugiej możemy zaliczać promieniowanie radiowe, mikrofalowe, podczerw...