Słowami świadczyć miłość,to nie miłość

Co miała na mysli Antygona gdy wypowiadała słowa „nie chce słowami świadczącej przyjaźni”,lub „słowami świadczyć milość to nie miłość”?
Otóż żeby wyjaśnic tę wypowiedź musimy się cofnąć do momentu gdy obie siostry Antygona i Ismena prowadzą dialog nad losem ich brata Polinejkesa poległego w bratobójczej walce w Tebach.Ciału Polinejkesa król Kreon odmówił pochówku i nakazal wyrzucić za miasto na pastwe dzikich zwierząt.Antygona mająca prawo boskie wyzej niżeli prawo ludzkie postanawia pogrzebać brata,natomiast Ismena wystraszona i posłuszna dekretom króla próbuje ją odwieźc od swych planów.Namawia Antygonę żeby dała za wygraną ,ze porywa się z motyką na słońce,że Kreon jeżeli się o tym dowie skaże ja na pewną śmierć,ale Antygona uparta w swych zamiarach postanawia ziścić swój plan.
Idzie osamotniona przez siostrę sprzeciwić się Kreonowi.Kiedy ją pojmano i skazano na śmierć Ismena poczuwając się do winy chce by ją również ukarano,ale Antygona stawia się honorem i wymawia tytuową kwestie.Nie chce ,aby siostra podzielila jej los,tym bardziej ze niczego nie uczynila co mogloby za tym przemawiac. Moim skromnym zdaniem gdyby Ismena nie bylaby tak bojaźliwa to Antygona dożyłaby pewnie starosciale wtedy nie byloby tego utworu literackiego.
Jak to wrazenie ma się do teraźniejszości?
Można powiedzieć ze wyznawac komus miłosc to rzecz prosta ,lecz gdy się nad tym zastanowic to juz zaczynaja się schody,ponieważ kazda milosc jest inna i każdy inaczej ja definiuje.Nie jest sztuką wygłaszać wyniosle slowa typu”skocze za toba w ogien”lub „pójde za toba na koniec swiata”,ale sztuka jest tych slow dotrzymac.
Milosc braterska (w tym przypadku siostrzana)polega na wzajemnej pomocy nawet w tak ciezkich sytuacjach.Wiec dlaczego Ismena nie pomogla Antygonie w wypelnieniu praw boskich?Przeciez wystarczylo zajac czyms strażnika i byłoby po kłopocie.Widocznie milosc deklarowana przez Ismene była tylko papierowa miłością i wlasnie to miala na mysli Antygona.
Wtedy to własnie znana polska mądrość,ze „prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie „nabiera swojego znaczenia.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

„Słowami świadczyć miłość, to nie miłość” – Z pamiętnika Antygony idącej na śmierć

No i stało się. Doczekałam tego, co musiało nastąpić. Czekam na własną śmierć. Ja, młoda dziewczyna. Ta, która niedługo miała wychodzić za mąż.
Mój Braciszku, dlaczego to zrobiłeś? Władza władzą, ale czym zawiniło Ci pań...

Język polski

Jak rozumiesz słowa Antygony : "Słowami świadczyć miłość - to nie miłość" + wyraz swoje zdanie na ten temat. (Zgadzasz się z tymi słowami czy nie)   Proszę o pomoc w zadaniu !

Jak rozumiesz słowa Antygony : "Słowami świadczyć miłość - to nie miłość" + wyraz swoje zdanie na ten temat. (Zgadzasz się z tymi słowami czy nie)   Proszę o pomoc w zadaniu !...

Język polski

Napisz co oznaczają te słowa? ,,Słowami świadczyć miłość-to nie miłość' ,,Bo kto w swym domu potrafi się  rządzić, ten sterem państwa pokieruje dobrze'

Napisz co oznaczają te słowa? ,,Słowami świadczyć miłość-to nie miłość' ,,Bo kto w swym domu potrafi się  rządzić, ten sterem państwa pokieruje dobrze'...

Język polski

Na przykładzie własnych obserwacji wyjaśnij słowa Antygony "Słowami świadczyć miłość - to nie miłość " Pilne na dziś !!!!

Na przykładzie własnych obserwacji wyjaśnij słowa Antygony "Słowami świadczyć miłość - to nie miłość " Pilne na dziś !!!!...

Język polski

'Słowami świadczyć miłość to nie miłość'-jak rozumiesz te słowa w dzisiejszym świecie.     Proszę o odpowieć.  

'Słowami świadczyć miłość to nie miłość'-jak rozumiesz te słowa w dzisiejszym świecie.     Proszę o odpowieć.  ...