Reakcje soli z solami, prosze o pomoc :) bilansowanie. Witam, jako, ze z chemii nie jestem orlem, prosze o wytlumaczenie rzeczy, ktore zaznaczylam zakreslaczem na zdjeciu w zalaczniku.

AgNO₃ + NaCl -> AgCl ↓ + NaNO₃ Dlaczego ↓ ? Poniewaz AgCl jest solą trudno rozpuszczalną w wodzie. Jeśli jakaś sól jest trudno rozpuszczalna, to wytrąca się w postaci osadu (pisze się wtedy taką strzałeczkę w dół). 2 AgNO₃ + CaCl₂  -> 2 AgCl ↓ + Ca(NO₃)₂ Te "duze dwojki" to sa wspolczynniki stechiometryczne sluzace do uzgadniania rownania. Prawa strona musi rownac sie lewej. Ta strzalka w dol przy AgCl oznacza, ze ta sol jest trudno rozpuszczalna.   I   I Ag Cl  (na krzyz przepisuje sie, Ag₁Cl₁ - ale jedynki sie skroca wiec zostaje AgCl) te na gorze to wartosciowosc. Skad wiemy, ze Cl ma wartosciowosc I? Stad, ze Cl pochodzi od kwasu HCl. Wartosciowosc kwasu wynika z ilosc wodorow, ktore przed nim stoja. W tym wypadku widzimy tam JEDEN wodor. Dlatego wartosciowosc = 1. Ca(NO₃)₂ - dlaczego?  Ta sama zasada. Wartosciowsc Ca (wapnia) wynosi 2 poniewaz lezy w drugiej grupie ukladu okresowego. Natomiast NO₃ pochodzi od kwasu azotowego (V) - HNO₃ - wartsciowosc NO₃ wynosi I poniewaz mamy tutaj JEDEN wodor.   II     I Ca NO₃ na krzyz przepisujemy wartosciowsc i wychodzi Ca(NO₃)₂ (zawsze w nawias trzeba wziac, bo dwie liczby nie moga byc obok siebie)