Na targu sprzedano 50kg jabłek po 2zł/kg oraz 200kg jab jabłek po 1,50zł/kg. Oblicz przecietna cenę 1kg jabłek na tym targu. Oblicz średnią przecietną i ważoną

Na targu sprzedano 50kg jabłek po 2zł/kg oraz 200kg jab jabłek po 1,50zł/kg. Oblicz przecietna cenę 1kg jabłek na tym targu. Oblicz średnią przecietną i ważoną
Odpowiedź

Przeciętna średnia cena jabłek na rynku, nie uwzględnia ilości sprzedanych jabłek więc będzie to średnia wszystkich cen rynkowych: (2zł+1,5zł)/2=1,75zł/kg Średnia cena jako średnia ważona wymaga znajomości ilości sprzedanych jabłek i wartości sprzedaży: Ilość sprzedanych jabłek na rynku: 200kg+50kg=250kg Wartość sprzedaży jabłek: 50kg*2zł/kg+200kg*1,50zł/kg=100zł+300zł=400zł Średnia ważona: 400zł/250kg=1.6zł/kg

Dodaj swoją odpowiedź