Napisz rodzaje urazów (złamania, skręcenia, uraz głowy itp.). Napisz przy każdym rodzaju urazu jak powinniśmy postąpić pomagając osobie w z takim urazem. Opisz na jakiej podstawie zachodzą wymienione urazy.

Osoba , która doznała urazu szkieletu , bardzo cierpi z powodu bólu i ma poważne problemy z poruszaniem się . Ważne jest więc , aby umieć udzielić jej pierwszej pomocy , zanim przyjedzie lekarz . Dotyczy to szczególnie osób , u których nastąpiło złamanie otwarte , czyli przebicie skóry przez końcówki uszkodzonej kości . Każde złamanie , zwichnięcie czy skręcenie wymaga unieruchomienia . W wypadku zwichnięcia lub skręcenia , należy unieruchomić dwie kości przylegające do uszkodzonego stawu . Natomiast w wypadku złamania trzeba usztywnić dwa sąsiadujące z nim stawy - leżących poniżej i powyżej urazu .