"Cierpienia młodego Wertera" - streszczenie.

Powieść pisana w formie sonetów do ukochanej. Ich autorem jest główny bohater utworu, a adresatem jego miłość - Lotta. Werter wyjeżdża na wieś po dość dziwnym romansie – kiedy to zakochany w jednej z sióstr, rozkochał w sobie drugą. Wyjeżdża na łono natury, by wyleczyć swoją duszę i odpocząć. Mieszkając tam spędza czas pijąc kawę i czytując Homera. To sprawia mu radość i satysfakcję. Ważnym elementem dla rozwoju dalszej akcji utworu jest spotkanie z Lottą. Gdy wybrał się któregoś razu na bal, poznał ją i od tamtej pory nie mógł już myśleć o niczym innym. Lecz niestety bohater dowiaduje się od niej, że jest zaręczona z człowiekiem o imieniu Albert. Werter załamuje się, jednak Lotta zgadza się na spotkania z nim, spacery i szczere rozmowy. Spędzają ze sobą dużo czasu, i bohater coraz bardziej angażuje się w związek z nią, lecz ona traktuje go jak przyjaciela. W końcu Albert wraca z podróży. Dla Wertera zaczyna się teraz okres rozpaczy i załamania. Werter dla odpoczynku od tych miłosnych cierpień wyjeżdża w góry, jednak to niczego nie zmienia. Gdy wraca, nadal odwiedza Lottę a te spotkania przysparzają mu niewypowiedziany ból. Powoli Werter zaczyna myśleć o samobójstwie. W końcu Werter przyjmuje propozycję ministra i wyjeżdża na placówkę dyplomatyczną, nie informując o tym Lotty. Po jakimś czasie dociera do niego opóźniona wieść o ślubie Lotty i Alberta. Werter załamuje się. W końcu Werter wraca do Wilheim, porzuca lekturę Homera, czyta pieśni Osjana i zaczyna popadać w obłęd. W końcu wizyty Wertera w domu Lotty stają się coraz bardziej uciążliwe dla domowników i dla Alberta. Prosi on żonę o urwanie kontaktu z Werterem. Gdy dochodzi do ostatniego spotkania Lotty i głównego bohatera, ten czyta ukochanej pieśni Osjana. W końcu nie wytrzymuje, i zaczyna ją całować. Lotta jest wzburzona i krzyczy, że Werter więcej jej już nie zobaczy. Wtedy bohater podejmuje ostateczną decyzję o samobójstwie. Rozlicza się ze swojego życia, pisze list pożegnalny do ukochanej i strzela sobie w głowę z pistoletu pożyczonego od Alberta.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

"Cierpienia młodego Wertera"- streszczenie.

W pierwszym wydaniu powieści zamiast motta we wstępie była krótka inskrypcja: Nie idź moim śladem.

Motto dzieła wprowadza czytelnika w treść powieści. Wielka miłość, na którą czeka każdy mężczyzna i którą chce być obdar...

Język polski

"Cierpienia Młodego Wertera" streszczenie.

Werter wyjeżdża do małego miasteczka w celu załatwienia spraw majątkowych matki, a tak naprawdę ucieka przed uczuciem Eleonory. W czasie pobytu w miasteczku dużo czasu spędza na spacerach, czytaniu Homera, poznawaniu ludzi. Ciągle pisze lis...