Charakterystyka Stanisława wokulskiego opisując jego biografię, ocena zachowania bohatera

Stanisław Wokulski jest głównym bohaterem "Lalki" i jedną z najciekawszych postaci polskiej literatury. Jest to 45-letni mężczyzna, którego życie składa się z samych niezwykłych dokonań. Jako młodzieniec zamarzył o zdobyciu wykształcenia, co było niemal nieosiągalne w jego położeniu ( był subiektem ). Później za bohaterski udział w powstaniu został skazany na wygnanie. Tam poznał wielkich naukowców i zapragnął poświęcić się nauce. Sytuacja zmusiła go do małżeństwa z rozsądku, co pozwoliło mu uzyskać niezależność finansową ( ze starszą od siebie Małgorzatą ). Dobre kontakty i zaradność w krótkim czasie pozwoliły mu pokroić majątek. Wkrótce jego życiem zawładnęło obsesyjne uczucie do Izabeli Łęckiej. Temu uczuciu poświęcił całą energię. Wokulski jest zarazem człowiekiem typowym- jako przedstawiciel pokolenia postyczniowego, jak i wyjątkowym- jako człowiek osiągający sukces niemal na każdym kroku. Wokulski jest człowiekiem czynu i nigdy nie odmówił pomocy potrzebującemu.