Dynamiczny rozwój nauki i techniki – szansa czy zagrożenie życia na ziemi.
Ostatnio coraz częściej nurtuje mnie pytanie, czy to dobrze, że w ostatnich stuleciach nastąpił tak szybki rozwój techniki i nauki? Bardzo długo się nad tym zastanawiałem, ale nie mogłem znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Postanowiłem, więc że najlepiej będzie, jeśli rozpatrzę argumenty za i przeciw. Wtedy będę mógł już, bez żadnych problemów odpowiedzieć na pytani: „Czy dynamiczny rozwój nauki i techniki to szansa czy zagrożenia życia na ziemi?”
Pierwszym argumentem przeważający za tym, że rozwój techniki i nauki dobrze wpłynął na życie na ziemi, a już szczególnie na ludzi, niech będzie wynalezienie papieru. Wynaleziono go w II w. w Chinach, ale prawdopodobnie jego pochodzenie jest starsze. Z czasem stał się on najbardziej rozpowszechnionym materiałem pisemnym. Wyparł używany od starożytności pergamin. Jego odkrycie bardzo ułatwiło porozumiewanie się między sobą. Można na nim było pisać wszelkie podania do królów, ważne wiadomości, liczne zaświadczenia, no i oczywiście listy, które również są znane w naszej dobie, tzw. Dobie komputerów i telefonów komórkowych. Poza tym gdyby nie papier, to kot wie, na czym pisalibyśmy dziś w szkole, no i z czego byłyby nasze zeszyty i podręczniki?
Kolejnym argumentem niech będzie wynalezienie druku przez Jana Gutenberga. Druk był wynalazkiem o ogromnym znaczeniu przyczynił się do rozpowszechnienia dorobku kultury renesansowej w krajach Europy. Na przestrzeni stulecia wytworzenie książki (oczywiści poprzez „ręczne pisanie”), przynależało do skrybów i kopistów, których praca powstawała naturalnie w bardzo wolnym tempie. Natomiast wynalezienie druku przyczyniało się do znacznie szybszego tworzenia książek. Jednak z pierwszych książek wydrukowanych nową techniką była Biblia wydana przez Gunteberga około 1454r. O tym, jak bardzo przydatny okazał się ten wynalazek świadczy to, że około roku 1480, w niecałe 40 lat po jego odkryciu, drukowanie istniało już w całej Europie.
Przejdę teraz do następnego argumentu, którym może być wynalezienie telefonu, Już w 1820 r. znane było zjawisko przekazywania dźwięku za pomocą przewodów metalowych lub szklanych. Telefon ukazał się na tyle fenomenalnym wynalazkiem, że teraz ludzie nie wyobrażają sobie życia bez niego. Skutecznie i bardzo szybko zastąpił on pisanie listów, bo jak wiadomo, że wielu ludzi woli rozmawiać przez telefon niż napisać kilkustronicowy list. Obecnie jeszcze bardziej udoskonalone aparaturę, wynajdując telefon komórkowy, który w bardzo krótkim czasie zdobył uznanie milionów ludzie na całym świecie. Dzięki niemu nie musimy już wysyłać listów i nie wiadomo, jak długo czkać na wiadomość. Wystarczy wcisnąć numer na klawiaturze i zostajemy połączenie z wybraną osobą. Możemy jej bardzo szybko opowiedzieć o czymś czy o coś poprosić i mieć pewność, że się o tym dowiedziała.
Następny argument to wynalezienie samochodu. Wiek XIX to wiek narodzin samochodu. Teraz jest on głównym środkiem transportu. Wynalazł go Henrry Ford. Pierwszy samochód osiągnął prędkość 48 km/h. Teraz to wydaje się śmieszne przy samochodach, które osiągają zawrotne prędkości. Ten wynalazek również zyskał popularność, o czym świadczy 15 milionów sprzedanych samochodów w ciągu niecałych 20 lat, dokładnie w latach 1908-1927. Produkcja samochodów rozwijała się bardzo szybko. Pewnie, dlatego 1994r na całym świecie wyprodukowano 36 ml modeli.
Kolejnym argumentem niech będzie wynalezienie radio. 12.XII.1901r włoskiemu wynalazcy Gogliemu Marconiemu udało się przekazać sygnał, który przez Atlantyk przebył drogę z Kornwalii w Auglii aż do Nowej Funlandii w USA . W 1898, dzięki wynalazkowi Marconiego z królewskiego jachtu „Osborne” przekazano królowej Wiktorii 150 komunikatów lekarskich o chorobie znajdującego się na pokładzie księcia Walii. Nowy wybalazek pozwolił również na przekazywanie głosu. Teraz często ludzie słuchają radio dla rozrywki, najczęściej, posłuchać muzyki. Jeśli chcemy to oczywiście możemy posłuchać najświeższych wiadomości. Dzięki radio możemy się dowiedzieć na bieżąco, co się dzieje na świecie.
Przejdę do następnego argumentu – 1946r to tok narodzin komputera. Pierwszy został skonstruowany przez Maucgcy-ego i Eckera. Jednak był on nieużyteczny, ponieważ ważył 30 ton i zajmował 150 m2. Teraz komputer to sprzęt, który znajduje się w prawie każdym domu i naprawdę bardzo ułatwia ludziom życie. Bez wychodzenia z domu możemy zrobić rezerwację biletu lotniczego, dowiedzieć się, ile kosztuje pobyt w np. górach. Komputer i Internet są bardzo przydatne i pożyteczne.
Następny argument to wynalezienie antybiotyku – penicyliny przez Alexandra Fleminga. Jej odkrycie uważane jest za jedno z najważniejszych osiągnięć w dziejach medycyny, a Flemingowi przyniosło to, w 1945r Nagrodę Nobla. Dzięki temu lekowi w XX wieku znaczenie wydłużyła się średnia długość życia człowieka. Nareszcie ludzie mogli korzystać z „broni” zwalczającej chorobotwórcze bakterie. To był po prostu przełom. Oznaczało, że ludzie, którzy na coś zachorowali nie muszą od razu umierać, ale maja szansę na wyleczenie.
Mimo, iż ostatnie lata przyniosły tak wiele dobrych wynalazków (ja wymieniłem ich zaledwie, może 5%) to na świecie powstały, też rzeczy, które niestety nie przyniosły ludziom zbyt wiele dobrego. Teraz właśnie chciałbym przedstawić te wynalazki, które przyniosły śmierć wielu obywatelom tego świata. To właśnie one stanowią zagrożenie życia na ziemi.
Pierwszym z argumentów niech będzie wynalezienie bomby atomowej. O świcie 16.VII.1945r na pustyni w Nowym Meksyku przeprowadzono pierwszą próbę wybuchem atomowym, Jak wiemy nie przyniosła ona nic dobrego. Naukowcom zapewne „spodobało się” to, że taka bomba sieje spustoszenie w promieniu wielu kilometrów. W zasięgu 2 km temp. Staje się tak wysoka, że spala każdy przedmiot, a 4 fala uderzeniowa powietrza zrywa dachy i niszczy domy. Wykrycie jej to być może było wielkie osiągnięcie, ale nie dało nic dobrego, tylko zło. Latem 1945r bomba atomowa wybuchła nad japońskim miastem Hiroszima, a trzy dni później kolejny wybuch spustoszył Nagasaki. Wiemy, jakie były i są tego skutki.
Drugim argumentem zapewne może być, wynalezienie rakiety wojskowej podczas II wojny światowej, stały się one zabójczą, niszczącą bronią. Nikt nie mógł sobie z mami poradzić. Słynne V-Z ważyły ok. 13t, osiągało v-max 5800 km/h i miało zasięg ok. 320km. Stały się straszliwą bronią, z którą nie umiała sobie poradzić obrona żadnego państwa. Tu też można powiedzieć, że być może, był to duży wynalazek, ale trzeba też powiedzieć, że przyczynił się do śmierci milionów osób w czasie II wojny światowej.
Przejdę do następnego argumentu. Zastosowanie energii jądrowej w przemyśle to zapewne był duży postęp, ale bezpieczeństwo elektrowni jądrowych wywołuje do dziś wiele dyskusji. Wszyscy pamiętają eksplozję w Czarnobylu, kiedy to wybuch pożar w jednym z reaktorów. Promieniowanie był i jest do teraz tak ogromne na tych ziemiach, że trudno sobie wyobrazić życie tam. Nawet w odległości 4800 km od miejsca wybuchu ono występuje. Po prostu napromieniowana jest praktycznie cała Europa i duża część południowej Afryki. I trzeba się zastosować nad bezpieczeństwem takich fabryk.
Jak widać argumenty przemawiają za tym, że ten dynamiczny rozwój nauki i techniki to była i jest szansa dla życia na Ziemi.
Jednak nietrudno zauważyć, że wynalezienie tej nowoczesnej broni to także zagrożenie dla ludzkości. Mimo to wiele argumentów przemawia „za wynalazkami”
No i odpowiedz na pytanie jest dosyć trudna. Jednak ja, odpowiadając na zagadnienie „Czy dynamiczny rozwój nauki i techniki – to szansa czy zagrożenie życia na ziemi?” stwierdzam, że to jednak duża szansa.