Osiągnięcia cywilizacyjne starożytnych Indii i Chin

Indie


Nauka:
- wprowadzenie cyfr zwanych dziś arabskimi
- system dziesiętny

Architektura:
- kanalizacja miejska (łazienki w domach)
- świątynie kute w skale
- budowa miast z cegieł

Rzemiosło:
- wyroby z miedzi, cyny i złota
- wóz na kołach

Literatura:
- Pismo piktograficzne
- jeżyk: sanskryt, hindi

Księgi Wedy

Chiny


Nauka:
- poznanie właściwości igły magnetycznej
- wynalazek czcionki drukarskiej

Architektura:
- systemy irygacyjne
- Wielki Mur Chiński
- pałace cesarskie

Rzemiosło:
- odlewanie metali-metalurgia
- wynalazek prochu strzelniczego
- początki jedwabnictwa
- wyrób papieru, szkła i porcelany

Literatura:
- pismo piktograficzne pędzlem na jedwabiu

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Osiągnięcia cywilizacyjne ludów starożytnego Wschodu.

Starożytny Wschód rozwijał się w bardzo szybkim tempie. Ludność mieszkająca na tamtych terenach wzbogacała swoją kulturę kolejno o pismo, malarstwo, rzeźbę, przydatne wynalazki i ogromne budowle. Ludy starożytne zapoczątkowały tym sam...

Historia

Osiągnięcia cywilizacyjne Bliskiego i Dalekiego Wschodu w okresie starożytności.

Dzisiejszy postęp cywilizacyjny- rozwój techniki, architektury, sztuki i nauki- nasuwa wielu z nas filozoficzne pytanie, czy ma on swój koniec. Póki co łatwiej jest nam wyznaczyć jego początek, który datuje się na czas czwartego tysiącleci...

Historia

Osiągnięcia cywilizacyjne ludów Starożytnego Wschodu.

Początek starożytności datuje się na ok. II połowę IV tysiąclecia przed naszą erą. Wtedy to właśnie zostało wynalezione pismo, które dało początek nowej erze w dziejach historii ludzkości. Za koniec tej epoki uważa się upadek cesar...

Historia

Osiągnięcia cywilizacyjne ludów Starożytnego Wschodu.

Początek starożytności datuje się na ok. II połowę IV tysiąclecia przed naszą erą. Wtedy to właśnie zostało wynalezione pismo, które dało początek nowej erze w dziejach historii ludzkości. Za koniec tej epoki uważa się upadek cesar...

Historia

Początki starożytności

Początek starożytności datuje się na ok. II połowę IV tysiąclecia przed naszą erą. Wtedy to właśnie zostało wynalezione pismo, które dało początek nowej erze w dziejach historii ludzkości. Za koniec tej epoki uważa się upadek cesar...