Witam! Mam zadanie z języka polskiego na jutro..Brzmi ono tak : Wyjaśnij zwięźle pojęcia związane z teatrem: a)inspicjent b)akustyk c)foyer d)antrakt e)akt f)scena(2 pojęcia) Proszę o pomoc i o możliwie szybkie odpowiedzi..:)

Witam! Mam zadanie z języka polskiego na jutro..Brzmi ono tak : Wyjaśnij zwięźle pojęcia związane z teatrem: a)inspicjent b)akustyk c)foyer d)antrakt e)akt f)scena(2 pojęcia) Proszę o pomoc i o możliwie szybkie odpowiedzi..:)
Odpowiedź

Inspicjent to "prawa ręka" reżysera, organizator pracy i wykonawca poleceń. Również osoba informująca o przebiegu prób i kolejnych wejść w spektaklu. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "inspiciens", inaczej nadzorujący. Inspicjent jest człowiekiem, który wie wszystko o spektaklu, jest obecny od początku jego powstawania, do ostatniego pokazu .Akustyka to termin oznaczający naukę o dźwięku, o tym jak jest odbierany. Akustyka dzieli się na kilka obszarów. Słowo "akustyka" wywodzi się z greckiego akoustikos (“związany ze słyszeniem”) i akouo (“słyszeć”). Foyer (wym. fuaje) – duże i rozległe pomieszczenie (lub zespół pomieszczeń) w budynku teatru, opery, filharmonii, hali widowiskowej, kina itp., przylegające do widowni sali widowiskowej lub koncertowej, przeznaczone dla widzów do odpoczynku oraz spotkań towarzyskich, wykorzystywane przed rozpoczęciem spektaklu oraz w trakcie jego antraktów (przerw), ale bywające również miejscem uroczystości po zakończeniu spektaklu. Antrakt - przerwa między aktami przedstawienia teatralnego, opery, częściami koncertu muzycznego; także epizod instrumentalny wykonywany między aktami opery czy baletu (muzyka antraktowa). Akt – przedstawienie nagiego ciała ludzkiego w sztuce, zazwyczaj wykonane w oparciu o studium z żywego modela. Akt jest jednym z najważniejszych tematów malarskich i fotograficznych w dziejach sztuki, oraz podstawowym tematem rzeźby. Akt może pojawić się jako samodzielny temat, bądź jako część większej kompozycji. Jest uważany za podstawę artystycznego wykształcenia. Scena – przestrzeń (podwyższenie) w budynku teatralnym przeznaczona do wystawiania utworów, usytuowana powyżej widowni i oddzielona od niej kurtyną, odpowiednio wyposażona pod względem technicznym, stanowiąca miejsce gry aktorów. Część sceny wysunięta przed kurtynę nosi nazwę proscenium Scena (czasem fraza montażowa) − dynamiczna jednostka budulca filmowego; kompozycyjnie wyodrębniony fragment filmu składający się z przynajmniej jednego ujęcia, charakteryzujące się jednością czasu, miejsca i akcji. W przypadku scen składających się z bardzo długich ujęć (trwających nawet do 10 minut) .

Dodaj swoją odpowiedź