Opis obrazu
Opis obrazu - Zaślubiny Arnolfinich
Autor: Jan Van Eyck
Tytuł: Zaślubiny Arnolfinich
Rok powstania: 1434 r.
Technika: obraz olejny
Wymiary: 82 cm x 60 cm
Miejsce przechowywania: Londyn – National Gallery
Na pierwszym planie obrazu widać dwie postacie. Są nimi: kupiec włoski prowadzący interesy w Niderlandach – Giovanni Arnolfini i ciężarna kobieta – Giowanna Cenami. Obraz przedstawia tych dwojga w momencie zaślubin, a dowiadujemy się o tym, widząc jak trzymają się za ręce. On trzyma jej wyciągniętą wprzód dłoń od dołu, przy czym ona, co widać, nie opiera się mu. Są ubrani bardzo dostojnie. Ona ma na sobie zieloną, długą suknię. Natomiast u niego w ubiorze wyróżnia się na głowie duży, czarny kapelusz. Są to spokojne postacie w swym zachowaniu. Nie widać po ich wyglądzie, ani też po zachowaniu jakiejś wielkiej radości. Starają się ukryć swoje uczucia i towarzyszące im emocje. Na pierwszy plan wyłaniają się także mały, brązowy piesek oraz niezwykle precyzyjnie namalowane w lewym dolnym rogu buty.
Na drugim planie dają się zauważyć ogromne łoże z baldachimem w kolorze mocnej czerwieni, co było charakterystyczne dla tamtych czasów. Pięknie wykonany, wiszący na środku pokoju żyrandol. Po lewej stronie znajduje się okno, przez które delikatnie wpada światło, zaś ono podkreśla zieleń sukni kobiety oraz czerwień łóżka.
Najważniejszym punktem obrazu jest lustro znajdujące się w centrum obrazu. Na obrazie to wypukłe lustro umiejscowione jest za plecami małżonków. Lustro ma zasadnicze znaczenie, ponieważ odbija się w nim cała przedstawiona scena zaślubin przez malarza, widziana z drugiej strony. Kiedy przyjrzymy się odbiciu w lustrze, zauważymy oprócz małżonków dwie inne postacie, których nie widać, ponieważ stoją poza kadrem. Jedną z osób jest sam malarz, o czym świadczy napis umieszczony nad lustrem. Natomiast drugą osobą, jest osoba oglądająca ten obraz.