Opis obrazu

Opis obrazu - Zaślubiny Arnolfinich

Autor: Jan Van Eyck
Tytuł: Zaślubiny Arnolfinich
Rok powstania: 1434 r.
Technika: obraz olejny
Wymiary: 82 cm x 60 cm
Miejsce przechowywania: Londyn – National Gallery

Na pierwszym planie obrazu widać dwie postacie. Są nimi: kupiec włoski prowadzący interesy w Niderlandach – Giovanni Arnolfini i ciężarna kobieta – Giowanna Cenami. Obraz przedstawia tych dwojga w momencie zaślubin, a dowiadujemy się o tym, widząc jak trzymają się za ręce. On trzyma jej wyciągniętą wprzód dłoń od dołu, przy czym ona, co widać, nie opiera się mu. Są ubrani bardzo dostojnie. Ona ma na sobie zieloną, długą suknię. Natomiast u niego w ubiorze wyróżnia się na głowie duży, czarny kapelusz. Są to spokojne postacie w swym zachowaniu. Nie widać po ich wyglądzie, ani też po zachowaniu jakiejś wielkiej radości. Starają się ukryć swoje uczucia i towarzyszące im emocje. Na pierwszy plan wyłaniają się także mały, brązowy piesek oraz niezwykle precyzyjnie namalowane w lewym dolnym rogu buty.
Na drugim planie dają się zauważyć ogromne łoże z baldachimem w kolorze mocnej czerwieni, co było charakterystyczne dla tamtych czasów. Pięknie wykonany, wiszący na środku pokoju żyrandol. Po lewej stronie znajduje się okno, przez które delikatnie wpada światło, zaś ono podkreśla zieleń sukni kobiety oraz czerwień łóżka.
Najważniejszym punktem obrazu jest lustro znajdujące się w centrum obrazu. Na obrazie to wypukłe lustro umiejscowione jest za plecami małżonków. Lustro ma zasadnicze znaczenie, ponieważ odbija się w nim cała przedstawiona scena zaślubin przez malarza, widziana z drugiej strony. Kiedy przyjrzymy się odbiciu w lustrze, zauważymy oprócz małżonków dwie inne postacie, których nie widać, ponieważ stoją poza kadrem. Jedną z osób jest sam malarz, o czym świadczy napis umieszczony nad lustrem. Natomiast drugą osobą, jest osoba oglądająca ten obraz.


Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Proszę o opis sytuacji obrazu Rubensa "Sąd Parysa".Nie opis obrazu tylko OPIS SYTUACJI. link :http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Peter_Paul_Rubens_115.jpg

Proszę o opis sytuacji obrazu Rubensa "Sąd Parysa".Nie opis obrazu tylko OPIS SYTUACJI. link :http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Peter_Paul_Rubens_115.jpg...

Język polski

opis obraz syn marnotrawny opis obrazu: co widać na obrazie - jakie są kolory ocena obrazu czy nam się podoba nasze odczucia

opis obraz syn marnotrawny opis obrazu: co widać na obrazie - jakie są kolory ocena obrazu czy nam się podoba nasze odczucia...

Język polski

Potrzebuję opis obrazu. Obraz może być jaki kolwiek tylko żeby był opis tego ( wybranego ) obrazu. Potrzebuję na jutro, daję naj.

Potrzebuję opis obrazu. Obraz może być jaki kolwiek tylko żeby był opis tego ( wybranego ) obrazu. Potrzebuję na jutro, daję naj....

Kulturoznawstwo

Opis obrazu "Ostatnie spojrzenie na Anglię" Ford Madox Brown. Poproszę o opis tego obrazu wraz z interpretacją. W kontekscie motywu podróży.

Opis obrazu "Ostatnie spojrzenie na Anglię" Ford Madox Brown. Poproszę o opis tego obrazu wraz z interpretacją. W kontekscie motywu podróży....

Język polski

Opis obrazu Zdzisława Beksińskiego bez tytułu 1983. Proszę o krótki opis tego obrazu.

Opis obrazu Zdzisława Beksińskiego bez tytułu 1983. Proszę o krótki opis tego obrazu....

Język polski

Opis obrazu Poprosze o opis obrazu. Tylko 5 zdan o nim.

Opis obrazu Poprosze o opis obrazu. Tylko 5 zdan o nim....