Wyznacz ciśnienie wywierane na poziomą powierzchnię przez cegłę w trzech różnych położeniach. Wymiary cegły 24cm x 12cm x 6cm, gęstość materiału cegły wynosi 1500kg/m3.

Wyznacz ciśnienie wywierane na poziomą powierzchnię przez cegłę w trzech różnych położeniach. Wymiary cegły 24cm x 12cm x 6cm, gęstość materiału cegły wynosi 1500kg/m3.
Odpowiedź

Dane : a = 24 cm  = 0,24 m b = 12 cm  = 0,12 m c = 6 cm  = 0,06 m ρ = 1500 kg/m³ Szukane : p₁ = ? p₂ = ? p₃ = ? Rozwiązanie : p = Fn / s ρ = m / V m = ρ * V V = abc Fn = mg g ≈ 10 N/kg s₁ = 0,24 * 0,12 = 0,0288 m² s₂ = 0,24 * 0,06 = 0,0144 m² s₃ = 0,12 * 0,06 = 0,0072 m² V = 0,24 * 0,12 * 0,06 = 0,001728 m₃ m = 1500 * 0,001728 = 2,592 kg Fn = 2,592 * 10 = 25,92 N p₁ = 25,92 /  0,0288 = 900 Pa = 0,9 kPa p₂ = 25,92 / 0,0144 = 1800 = 1,8 kPa p₃ = 25,92 / 0,0072 = 3600 = 3,6 kPa

Dodaj swoją odpowiedź