Biografia Adama Mickiewicza

Adam Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1798 r. w Zaosiu koło Nowogródka. Jego rodzina wywodziła się z drobnej szlachty. W tamtych okolicach spędził pierwszy okres życia, chodził do szkoły prowadzonej przez dominikanów. Jego ojciec pracował w sądzie w Nowogródku. Ojciec zmarł w 1812 r.

W 1815 r. rozpoczął studia na Uniwersytecie Wileńskim. W latach 1819 -1823 pracował w Kownie. W tym czasie nawiązał bliższe kontakty z grupą filomatów i filaretów, pisał też swoje pierwsze utwory poetyckie np. Oda do młodości. W tym czasie przeżył swoją nieszczęśliwą miłość do Maryli Wereszczakównej. Gdy pracował w Kownie jako nauczyciel napisał m.in. Ballady i romanse, Grażynę oraz II i IV część Dziadów. Kiedy organizacja filomatów została zdekonspirowana został zesłany do Rosji, tam powstały jego słynne Sonety krymskie oraz Konrad Wallenrod. W 1832 r. znalazł się w Dreźnie gdzie powstała słynna III część Dziadów. W tym też czasie przyjechał na stałe do Paryża. W 1834 r. wydaje Pana Tadeusza i żeni się z Celiną Szymanowską. W 1839 r. wraz z rodziną jedzie do Lozanny, gdzie wykłada literaturę łacińską. Mniej pisze i publikuje. Gdy wraca do Paryża zakłada z Andrzejem Towiąńskim Koło Sprawy Bożej, które gromadzi duże grono wyznawców głównie polskiej emigracji. W czasie Wiosny Ludów w 1848 zakłada Legion polski walczący we Włoszech. W 1849 r. zakłada w Paryżu lewicowy dziennik Trybuna Ludów.

Umiera w 1855 r. w Turcji, w Stambule prawdopodobnie na cholerę. Został pochowany na podparyskim cmentarzu w Montmorency. Polacy w 1890 r. złożyli jego prochy w Krakowie na Wawelu.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

szczegółowa biografia Adama mickiewicza

szczegółowa biografia Adama mickiewicza...

Język polski

biografia adama mickiewicza najwazniejsze fakty i najwieksze utfory

biografia adama mickiewicza najwazniejsze fakty i najwieksze utfory...

Język polski

Biografia Adama Mickiewicza. Za pierwszą odp. daje naj

Biografia Adama Mickiewicza. Za pierwszą odp. daje naj...

Język angielski

Biografia Adama Mickiewicza po angielsku potrzebna na jutro. Jestem w 1 gimnazjum więc proszę nie pisać takich rzeczy no... zaawansowanych ;) . Tylko najważniejsze informacje. Tak minimalnie 5 zdań :) Proszee Was. Praca na jutro.

Biografia Adama Mickiewicza po angielsku potrzebna na jutro. Jestem w 1 gimnazjum więc proszę nie pisać takich rzeczy no... zaawansowanych ;) . Tylko najważniejsze informacje. Tak minimalnie 5 zdań :) Proszee Was. Praca na jutro....

Język polski

biografia Adama Mickiewicza w podpunktach

biografia Adama Mickiewicza w podpunktach...

Język angielski

krótka biografia Adama Mickiewicza po Angielsku i po Polsku.!! pilne nie za trudne słowa

krótka biografia Adama Mickiewicza po Angielsku i po Polsku.!! pilne nie za trudne słowa...