Charakterystyka Anieli Kowalik na podstawie książki Małgorzaty Musierowicz pt. "Kłamczucha".

Znamy ją jako przebiegła i upartą,ale także słynnącą ze swoich kłamstw.Wiemy,że wśród nas każdy może być taki jak bohaterka powieści Małgorzaty Musierowicz pt"Kłamczucha".
Aniela Kowalik niewątpliwie była postacią,która kierowała się miłością do pewnego chłopca z Poznania.Była półsierotą,gdyż jej matk zmarła,kiedy dziewczynka miała trzy latka.Mieszkała wraz z ojcem w Łebie.Tata Anieli-Józef Kowalik był rybakiem i właściecielem kutra.Nie ożenił się powtórbue,ale żył w bliskiej przyjaźni ze swoimi sąsiadami-m.in. z panem Kurką.Młodsza córka pana Kurki,Kasia,stała się najbliższą przyjaciółką nastolatki.Mama Anieli nie zostawiła więcej potomstwa,więc dziewczyna była jedynaczką.W wieku piętnastu lat podejmuje ważnądecyzje o wyjeździe do Poznania,by kontynuować naukę w szkole poligraficznej.Lecz przyczyną wybrania liceum był Paweł,którego poznała podczas wakacji.
Z wyglądu była niepozorna,o wyrazistych rysach twarzy.W jej czarnych jak węgiel oczach,spoglądających na świat zza grubych szkieł,można było siędopatrzeć trochę ironii.Krucze włosy splecione w gruby warkocz,odsłaniały jej różowe policzki.Dźwigający okulary nos,mimo "sporych" rozmiarów był zawadiacki.Usta jej wskazywały na wybuchowy,daleki od łagodnościo temperament.Cały jej wygląd nie wskazywał na piękność,lecz miała dużo uroku osobistego.
Aniela to osoba bardzo energiczna i dynamiczna,często nie umiała usiedzieć na miejscu.Była też niezwykle uparta i zdecydowana,co potwierdziła wyprowadzając się z dou,aby uczyć sie w Poznaniu.Miała wrodzone zamiłowanie do perfekcji,wszystko musiało być zapięte na ostatni guzik.Często ukazywała swoją skonnośćdo przesady,wyolbrzymiała fakty.Jej piętą Achillesową było kłamstwo.Nie widziała w tym nic złego i kłamała aby dojść do celu.Wyznawala zasadę,że cel uświęca środki.Podczas pobytu u Mamertów zyskała przez swą najgorszą wadę przeziwsko Kłamczucha.Aniela początkowo zazdrosna o Pawła,gdy spotykał się z koleżankami,kilka tygodni później była wobec niego mściwa,każąc mu zjeśćdwadzieścia pączków.To dziewczyna o silnym charakterze.Bardzo pomysłowa i nieobliczalna.Swój aktorski talent wykorzystywała w życiu przygotowująć się starannie do "roli" Franciszki Wyrobek.Nastolatka mimo wielkiego egoizmu i samolubstwa,umiała jednak poświęcić się oddając rolę Ofelii Danusi.Była takżę samodzielna,umiała sama zarobić na wynajęte mieszaknie.Rzadko myślała o konsekwencjach swoich czynów.Z biegem czasu dziewczyna zaczyna rozumieć swoje postępowanie,a tym bardziej swoje kłamstwa,przez które miała same kłopoty.Po premierze przedstawienia,w środku dziewczyny zachodzi metamorfoza.Aniela staję się bardziej poważniejsza i inaczej zaczyna patrzeć na świat.
Bohaterka lubiła czytać książki,przez co znała dobrze literaturę,m.in. na pamięć całego "Hamleta".Jej życie wypełniała sztukla,głównie aktorstwo.Gdy miała okazjęzagrać rolę Hamleta w "Hamlecie" było to dla niej niesamowitym przeżyciem.Aniela przychodząć na świat miała już na dłoni wypisane,że jej przeznaczeniem jest aktorstwo.
Aniela Kowalik to postać sympatyczna,mimo że jak każy człowiek oprócz zalet posiada także wady.Czytając książkę można przeźyważ różne historie za równo śmieszne jak i wzruszające.Swoją nieprzewidzialnościa wzbudza ciekawość.Czytelnij obserwując bohaterkę kal zmienia się na korzyść,powinien tak jak Aniela zmienić coś w swoim życiu.

Dodaj swoją odpowiedź