Optyka - zwierciadła

Zjawisko rozproszenia światła- polega na odbiciu światła w różnych kierunkach od nierównej powierzchni.
Obraz pozorny powst. w wyniku przecięcia się przedłużeń promieni odbitych. Nie można go otrzymać na ekranie.
Obrazy otrzymywane przy użyciu zwierciadeł płaskich są pozorne, mają tę samą wielkość co przedmioty, są symetryczne względem powierzchni odbijającej i nie są odwrócone.# Ogniskowa F zwierciadła kulistego wklęsłego to taki punkt leżący na osi głównej, w którym przecinają się wszystkie promienie odbite od zwierciadła, przed odbiciem biegnące równolegle do osi optycznej.
Odległość ogniska F od zwierciadła jest to ogniskowa. Oznacza- f. Jedn. f=m .# Ogniskowa f zwierciadła jest równa w przybliżeniu połowie promienia krzywizny zwierciadła r:f~=r/2.
Obrazem rzeczywistym nazywa się obraz, który powstaje w wyniku przecięcia promieni odbitych i można go zobaczyć na ekranie.# P=h1/h2 ;gdzie: p- powiększenie obrazu, h1- wys.przedmiotu; h2- wys.obrazu.
Równanie równania wklęsłego- zależność: 1/x+1/y+1/f~= 2/r ;gdzie: x-odl. Przedmiotu od zwier.; y- odl. Obrazu od zwier.; f- ogniskowa zwier.; r- promień krzywizny zwier.;
Zwierciadłem kulistym wypukłym nazywa się czaszę wycięto z powierzchni kulistej, pokrytą od zewnętrznej strony warstwą subs. odbijającą.# Ogniskiem pozornym nazywa się punkt przecięcia się przedłużeń promieni odbitych, które przed odbiciem biegły równolegle do osi optycznej zwierciadła.
Zwierciadło- gładka powierzchnia, prawie w całości odbijająca promienie świetlne.# Zwierciadło płaskie- zwierciadło, którego pow. Odbijająca jest płaszczyzna.
Ognisko zwierciadła lulistego wklęsłego- punkt leżacy na osi głównej, w którym przecinają się wszystkie promienie odbite od zwierciadła, przed odbiciem biegnące równolegle do osi opt # Ognisko pozorne zwierciadła kulistego wypukłego- punkt przecięcia przedłużeń promieni odbitych od zwierciadła od zwierciadła, które przed odbiciem biegły równ. Do osi głównej.# Światło rozchodzi się prostoliniowo wewnątrz ośrodka jednorodnego, tzn. takiego, który w całej objętości ma jednakowe właściwości fizykochem. # Promień padający na granicę dwóch ośrodków, normalna oraz promie załamany leżą w jednej płaszczyźnie. Wielkości kątów padania i załamania względem siebie zależą od prędkości rozchodzenia się światła w ośrodku.# N=v1/v2 gdzi: v1, v2- prędkości rozch. się św. W oś.; n- współczynnik załamania światła ośrodka drugiego względem pierwszego.# Płytka równoległościenna powoduje równoległe przesunięcie wiązki światła. Przesunięcie jest tym większe im większy jest kąt padania promienia świetlnego na płytką, im grubsza jest płytka i im większy jest współczynnik załamania światła.# Załamanie światła- zjawisko zmiany kierunku promienia św. na granicy dwóch ośrodków. # Pryzmat- bryła szklana w kształcie graniastosłupa o podstawie trójkąta
Kąt łamiący pryzmatu- kąt pomiędzy dwiema płaszczyznami pryzmatu.
Pryzmat na skutek zachodzącego w nim dwukrotnego załamania światła powoduje rozszczepienie się światła białego na pojedyńcze barwy monochromatyczne, którym odpowiadają fle elektromagnetyczne o dł. 380-770 nm, dając na ekranie barwne widmo.

Dodaj swoją odpowiedź
Fizyka

Optyka (zwierciadła). Narysuj wykres y=f(x) dla x należącego <1/4f;f> taka prace domowa zadała mi moja kochana pani, pomożecie?

Optyka (zwierciadła). Narysuj wykres y=f(x) dla x należącego <1/4f;f> taka prace domowa zadała mi moja kochana pani, pomożecie?...

Fizyka

Optyka - zwierciadła i soczewki (ściąga)

Zwierciadłem płaskim nazywamy ciało nieprzezroczyste, płaskie, bardzo gładkie o metalicznym zbarwieniu
Równie Zwierciadła
1/f=1/x+1/y y=x*f/x-f f=x*y/x-f
f –ogniskowa x – odle przedmiotu od zwierciadła y – odl. obrazu od z...

Fizyka

Dział fale elektromagnetyczne. Optyka

Zasada Fermata - światło biegnie między dwoma dowolnymi punktami po takiej drodze, aby czas potrzebny na jej przebycie był jak najkrótszy albo najdłuższy.
Promieniowanie jest to wysyłanie przez źródło fal elektromagnetycznych w ujęci...

Fizyka

Optyka, czyli nauka o świetle

Optyka, czyli nauka o swietle

Źródła światła – nazywamy nimi ciała, które wytwarzają światło.

 Naturalne: Słońce, inne gwiazdy, niektóre organizmy żywe, błyskawice;
 Sztuczne: żarówka, lampa uliczna, n...

Fizyka

Optyka

Optyka, czyli nauka o swietle

Ciała które wytwarzają światło nazywane są źródłami światła. Źródła światła dzielimy na:
1. Naturalne: Słońce, inne gwiazdy, niektóre organizmy żywe, błyskawice;
2. Sztuczne: żaró...