"Upadek Ikara" - Marc Chagall
Obraz pt. Upadek Ikara został namalowany przez Marc Chagall w 1975 roku. Marc Chagall jest jednym ze słynnych malarzy XX wieku. Żył w latach 1887- 1985. Jego obraz nawiązuje do greckiego mitu "Dedal i Ikar". Obraz został namalowany za pomocą farb olejnych. Opowiada o ucieczce Dedala i jego syna Ikara z Krety. Dedal skonstruował skrzydła dzięki, którym mogli odlecieć z wyspy. Ikar mimo ostrzeżeń ojca, aby nie zbliżał się do słońca ponieważ jego wosk ze skrzydeł może się stopić i spaść na ziemie, czując wolność, radość wzbił się wysoko zapominając o ostrzeżeniach ojca. Słońce stopiło wosk z jego skrzydeł, niszcząc je, a Ikar spadł do morza.
Obraz marca Chagalla pokazuje ostatnie chwile młodzieńca - moment w którym Ikar spada na ziemie. Artysta jednak całe wydarzenie przeniósł na ląd. W centralnej części dzieła możemy zobaczyć Ikara młodzieńca z palącymi się skrzydłami i głową w dół. Po jego lewej stronie znajduje się słońce o bladych barwach, a blisko słońca ku górze leci ptak patrzący jakby z pogardą na Ikara. Dół (ziemia), wydaje się być podzielona na 2 części; lewa i prawa strona o kolorze niebieskozielonym - pełne zabudowań, ludzi i zwierząt hodowlanych patrzących ku górze na spadającego Ikara i środek o barwie jasnoczerwonej. Zastanawiać nas może dlaczego słońce, choć w micie odgrywające bardzo ważną role, tu ma kolor niemal szary i nie zwraca naszej uwagi. Na obrazie został użyty akcent kolorystyczny - czyli użycie cieplej barwy na tle barw zimnych, co ma zwrócić nasza uwagę. Tym akcentem jest droga miedzy prawa a lewa częścią wioski i sprawia wrażenie że właśnie na ta część spada Ikar. Wyraz twarzy Ikara jest jakby bezuczuciowy, nie wyraża emocji - tak jakby było już mu obojętny ratunek, wiedział co się za chwile stanie i nic tego nie powstrzyma. Dla gapiów, spadający człowiek jest niecodziennym, wręcz bardzo rzadkim zjawiskiem toteż takie wydarzenie przerywa ich codzienne obowiązki i zajęcia. Teraz wszyscy są skupieni na człowieku ze skrzydłami, który spada. Ikar w mitologii greckiej jest symbolem nierozwagi i spontaniczności. Jego marzeniem było być wolnym i wznieść się ku górze, ku bogom, aby spojrzeć na cały świat z góry. Jego zachwyt wolnością i nieograniczenie, zasłoniło mu rozsądek i logikę, toteż za spełnienie swych marzeń przyszło zapłacić mu najwyższą z możliwych cenę - cenę swojego życia. Kontrast między ziemia (wsią i ludźmi) ,a niebem ( Ikarem) polega na tym, że Ikar był symbolem spełnienia marzeń i dążenia mimo wszystko do ich spełniania, a zwyczajnymi ludźmi, którzy tylko wykonują swoje zajęcia, a ich cele są proste i przyziemne.
Malarz poprzez ten obraz chciał podkreślić osobę Ikara oraz jego postępowanie. Chce pokazać, że czyny Ikara, mimo, że nieprzemyślane - były wartościowe, ponieważ spełnił swoje marzenie. Barwy, które zostały użyte do namalowania obrazu maja podkreślać jego klimat tragedii. Moim zdaniem, malarzowi udało się oddać nastrój panujący podczas tego wydarzenia oraz przekazać sens tego wydarzenia.